İlk Özel Aya İniş, Japon Şirketinin Bağlantıyı Kaybetmesi Nedeniyle Başarısızlıkla Sona Erdi
İlk Özel Aya İniş, Japon Şirketinin Bağlantıyı Kaybetmesi Nedeniyle Başarısızlıkla Sona Erdi

Tokyo merkezli ispace şirketi, Salı günü bir uzay aracını ay yüzeyine indirmek için cesur bir girişimde bulundu ve bunun bir zorunlu inişle sonuçlanmasından korkuyor.

HAKUTO-R M1 Ay'a iniş aracı, planlandığı gibi Ay'a iniyor gibi görünüyordu ve ispace, iniş yapması gerekene kadar ilk özel Ay inişinin tarihi başarısını bekliyordu. Kontrol odası, yaklaşık 5 dakika sonra bağlantının kesildiğini bildirdi.

Canlı yayın süresinde, ispace CEO'su Takeshi Hakamada, ekibinin iniş girişiminin "en sonuna" kadar iniş yapan araçla iletişim halinde olduğunu söyledi.

"Ancak şimdi iletişimi kaybettik, bu yüzden ay yüzeyine inişi tamamlayamayacağımızı varsaymak zorundayız" dedi. "Mühendislerimiz durumu araştırmaya devam edecek ve ardından sizi daha fazla bilgi ile güncelleyeceğiz."

Benzer bir iletişim kaybı, 2019'da Beresheet adlı bir İsrail Ay iniş aracının düşmesine neden olmuştu. Bu operasyon, kâr amacı gütmeyen SpaceIL tarafından, ilk özel Ay inişini kendi girişimiyle yürüttü.

Beresheet'in motoru alçalırken söndü, ardından SpaceIL uzay aracıyla iletişimi kaybetti ve bu da onun ay yüzeyine çarptığını gösterdi.

Sadece aylar sonra, Hindistan'ın ay yüzeyine ilk iniş girişimi de benzer bir kaderle karşılaştı.

HAKUTO-R iniş aracı, 11 Aralık'ta bir SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatıldı ve Mart sonunda Ay'ın etrafında bir yörüngeye girdi.

İniş aracı, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından geliştirilen ve ülkenin ay yüzeyine ilk görevi olan küçük Rashid gezgini de dâhil olmak üzere hem şirketler hem de hükümetler için yük taşıyordu.

SpaceNews'e göre, Japon uzay ajansı JAXA'dan beyzbol büyüklüğünde "dönüştürülebilir" bir robot da gemideydi.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum