HPV Aşısı Rahim Ağzı Kanseri Vakalarını Neredeyse Yüzde 90 Düşüyor
HPV Aşısı Rahim Ağzı Kanseri Vakalarını Neredeyse Yüzde 90 Düşüyor

İngiltere'de İnsan Papilloma Virüsüne (HPV) karşı yapılan ilk toplu aşılama programının parçası olan kadınlarda, rahim ağzı kanserleri aynı yaştaki önceki nesillere kıyasla 87 daha düşük. The Lancet'te açıklanan raporda, aşının kanserin öncüllerini kontrol ettiği belirlendi. Bulgular gösteriyor ki, aşı, kansere karşı beklenenin de üzerinde koruyuculuk sağlıyor. Yayınlanan rapor, aynı zamanda bu aşı programlarını engelleyen aşı karşıtı kampanyaların aslında ne kadar zararlı olduğunu da doğruluyor.

Rahim ağzı kanseri vakalarının büyük çoğunluğuna HPV enfeksiyonu neden oluyor. Aşılar ise, virüse karşı bağışıklık tepkilerini uyaran virüs benzeri parçacıklardır ve yılda çeyrek milyon hayat kurtarma potansiyeline sahiplerdir.

Bununla birlikte, HPV enfeksiyonunun kapılması ile kanser oluşumu arasında genellikle uzun bir gecikme dönemi vardır ve bu gecikme dönemi aşının etkisini gösterme süresinden bile daha fazladır. Bu durum, araştırmacıların sonuçlarını kesin kanıt olarak sunmasını engelliyor ve aşı karşıtları tarafından bir bahane olarak kullanılıyordu.

Bu makale ise kullandığı çalışma metodu sayesinde tek bu tür şüpheleri sona erdirebilir. Bilim insanları bu araştırmaya, 2006-2019 yılları arasında, 20-64 yaşları aralığında Birleşik Krallık ‘ta ikamet eden rahim ağzı kanseri olan kişileri de dahil etti. Bu kişiler geçmişte 12-13 yaş arasında aşı olan kişilerle karşılaştırıldı. 13 milyondan fazla bir veri havuzunu kullanıldı. 12-13 yaşlarında aşı olanlarda, aynı yaşlarda aşıyı tamamen kaçıranlara oranla kanserlerde yüzde 87 azalma oldu. Diğer yaş grupları da aşılandıkları yaşa bağlı olarak yüzde 62 ve yüzde 34 oranında kansere daha az yakalandı. Sonuç olarak, araştırmacılar, 30 Haziran 2019'a kadar Birleşik Krallık ‘ta aşılama yoluyla 448 rahim ağzı kanseri ve 17.000'den fazla CIN3'ün önlendiği belirlendi. Aşılama hızı da arttığı için ilerleyen yıllarda korunmanın daha da yüksek oranlarda olacağı tahmin ediliyor.

Kings College London'dan baş yazar Profesör Peter Sasieni yaptığı açıklamada, "HPV aşısının etkisini görmek inanılmazdı ve artık bunun İngiltere'de yüzlerce kadının kansere yakalanmasını önlediğini kanıtlayabiliyoruz" dedi. "Yıllardır HPV aşısının kanseri önlemede çok etkili olduğunu biliyoruz, ancak aşının gerçek hayattaki etkisini kanıtlamak gerçekten harikaydı."

Bulgular, bazı şüphecilerin HPV aşısının daha sonraki yıllarda yapılması gerektiğine dair argümanını çürütüyor. HPV'nin cinsel yolla bulaşıyor olması, aşı olmak için cinsel olarak aktif bir yaşa gelmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Araştırmalar gösteriyor ki erken yaşta yapılan aşı kişiyi ilerleyen yıllarda daha yüksek oranda koruyor.

Çok sayıda hakemli farklı çalışma da, HPV aşısının, enfeksiyonlarda azalma, genital siğillerde azalma ve rahim ağzı kanserlerini engellemede önemli olduğuna dair bulgular paylaşıyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum