Hızlı Gelen Drone Kalp Krizi Geçiren Adama Yardımcı Oldu, Adamın Hayatı Kurtuldu
Hızlı Gelen Drone Kalp Krizi Geçiren Adama Yardımcı Oldu, Adamın Hayatı Kurtuldu

İsveç, Trollhättan'dan 71 yaşındaki bir adam geçen ay ani bir kalp krizi geçirdi. Adama yardım ise hayatını kurtaracak defibrilatör taşıyan bir drone tarafından geldi. (Defibrilatör, düzensiz kalp ritmine giren bir kalbin normal ritmini kısa zaman içinde geri kazanabilmesi için kalbe kısa süreli bir şekilde yüksek değerde akım veren bir cihazdır. Kısacası, elektro şok cihazı şeklinde de tanımlanabilir.) Tıp tarihinde drone ile ilk defibrilatör teslimatı olarak tanımlanan olayda, hızlı ve etkili dağıtım sistemi hayat kurtardı. Adamın düştüğünü gördüğünde yoldan geçen Dr. Mustafa Ali, ambulans gelene kadar defibrilasyona başladı ve bu, adamın hayatını kurtarmada büyük rol oynadı. 

"Bu yeni teknolojiye ve defibrilatörün hızlı teslimatına ne kadar minnettar olduğumu kelimelerle ifade edemem. Drone olmasaydı muhtemelen burada olmazdım." dedi 71 yaşındaki hasta Everdrone'a yaptığı açıklamada. Adam o zamandan beri tamamen iyileşti ve evine döndü.

Acil servislere yapılan çağrı ile dronun gelmesi arasındaki süre, üç dakikanın biraz üzerindeydi ve bu, kentsel alanlarda beş ila 10 dakika olan İsveç'teki ortalama ambulans müdahale süresinden önemli ölçüde daha kısaydı. Defibrilasyon olmadan, kalp durmasından sonra geçen her dakika için hayatta kalma şansının yüzde 7-10 oranında azaldığı düşünülmektedir. Kalp krizi geçiren bir hastanın beş dakika sonra hayatta kalma şansı son derece zayıftır ve sonuç olarak, hastane dışı kalp krizlerinin hayatta kalma oranı yüzde 10'dan azdır, bu da hızlı bir yerleştirme sisteminin önemini vurgulamaktadır. Everdrone, hava dronları için en iyi yöntemi düşünüyor. Bu nedenle şirket, Karolinska Institutet'teki Resüsitasyon Bilimi Merkezi ve SOS Alarm ile işbirliği içinde İsveç'in Västra Götaland bölgesinde drone tabanlı defibrilatör sistemini çalıştırıyor. Şu anda İsveç'te yaklaşık 200.000 nüfusa sahip olduklarını iddia ediyorlar ve 2022'de daha da fazlasını genişletmeyi umuyorlar.

2021'de yürütülen dört aylık bir pilot çalışma sırasında şirket, denenen kalp krizi uyarılarının yüzde 92'sini (12'den 11'ini) başarıyla defibrilasyon cihazlarını teslim etti. Bu dronelardan yedisi ambulans gelmeden geldi. “Bu, her yerde uygulanması gereken gerçekten devrim niteliğinde bir teknolojidir; Ani kalp durması sadece damar sertliği olan yaşlıların değil herkesin başına gelebilir” dedi hasta.

Bunlar sıradan dronlar değiller. Görev Kontrol Merkezindeki özel bir yazılım mühendisleri ekibi sayesinde, her drone bir rota planlama sistemi, yerleşik engellerden kaçınma sistemi, acil durum paraşütleri ve hastanın yanına güvenli bir şekilde inmek için otomatik bir iniş sistemi ile birlikte gelir. Drone'lar özerktir, bu nedenle acil servisler tarafından yolda bir hastaya gönderilebilirler, ki bu da muhtemelen vardıklarında inmiş olacaktır.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/mans-life-saved-after-drone-swoops-in-to-deliver-defibrillator-in-firstever-case/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum