HiRise Uydusu, Olağanüstü Mars Kum Tepelerini Ortaya Çıkardı
Su olmadan bile, ince Mars atmosferi, çok daha küçük oluklarla iç içe geçebilen büyük kum tepeleri oluşturabilir.

HiRise Uydusu, Mars yüzeyinin 300 kilometre üzerinden, Mare Acidalium dörtgenindeki Gamboa Krateri'nin merkezine yakın, tepesinde minik dalgalanmalar bulunan kum tepelerinin bu hayret verici görüntüsünü üretti.

HiRise, her pikselin 30 santimetreden daha az genişlikte bir Mars parçasını temsil ettiği görüntüler üretebilir ve bir metrenin altındaki cisimleri net bir şekilde görmemize olanak tanır. NASA, kum tepelerinin bu inanılmaz görüntülerini üretmek için bundan faydalandı.

En yakın tepeler arasındaki boşluk birkaç fitken (1 ft = 0.3048 m), önceki görüntülerde yakalanan daha büyük dalgaların arası yaklaşık 9 metre.

En büyük zirveler "Enine Rüzgar Sırtları" (TAR) olarak bilinir ve çok kaba kumla kaplıdır. Yüksek enlemlerde, karbondioksit buzullarının bu gibi sırtların oluşumunda rol oynayabileceği, ancak Mars ekvatorunun yakınında ve orta enlemlerde oluşumlarının rüzgar tarafından yönetildiği düşünülüyor.

The sand dunes can be seen near the center of this image at the bottom of a larger peak

Kum tepeleri, bu görüntünün merkezine yakın bir yerde, daha büyük bir zirvenin altında görülebilir.

 

Yine de, bu sırtlar hakkında hala bilmediğimiz çok şey var; bilim insanları, farklı türleri birbirinden ayırt etmek için tutarlı bir dizi isim üzerinde bile karar vermediler.

Görüntüdeki renkler iyileştirilmiştir, böylece TAR'ların göreli mavisini görebiliriz. Arizona Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bunu geçici olarak, daha koyu tozların çıkarılmasıyla daha parlak görünmelerini sağlayan rüzgarın baskısı altındaki hareketlerine bağlıyor. Buna ve Mars rüzgarının etkilerine ilişkin diğer herhangi bir görüntüye bakıldığında, Mars'taki atmosferik basıncın Dünya'dakinin sadece yüzde 1'i olduğunu unutmayın.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum