Hayalet Zodyak Işığını Görmek İçin Bu Ay Alacakaranlıkta Batıya Bakın
Tuhaf olgu, gezegenler arası toz tarafından yaratılır ve rock grubu Queen ile ilginç bir bağı vardır.

Gezegenler arasındaki uzay, mükemmel bir boşluk olmasına rağmen, temiz ve bozulmamış değildir. Tozu vardır ve bu toz genellikle güneş ışığını yakalayarak gezegenler arası uzaya nüfuz eden hafif bir parıltı yaratır. Hayalet parıltı Dünya'dan "zodyak ışığı" olarak bilinen puslu bir ışık üçgeni olarak görünür ve onu görmek için en iyi zaman şu anda alacakaranlıktan sonra.

21 Mart'taki ekinoksa kadar, orta enlemlerdeyseniz ve Güneş battıktan sonra gökyüzü karanlıksa, batıda belirgin üçgen parıltıyı görürsünüz. Buna zodyak ışığı denir, çünkü ekliptik düzlemde, Ay ve Güneş'in gökyüzünde hareket ediyor gibi göründüğü yol boyunca uzanan zodyak takımyıldızları bandı boyunca en parlaktır.

Zodyak ışığını görmek için en iyi koşullar, ekliptiğin ufukla en uç açılarını yaptığı ilkbahar ve sonbahar ekinoksları civarındaki gün batımı ve gün doğumudur. Kuzey Yarımküre'nin bahar aylarında Dünya'nın ekseninin yönelimi nedeniyle, alacakaranlıktan sonra görmek daha kolaydır. Sonbaharda, şafaktan önce görebilirsiniz.

The zodiacal light taken at the European Southern Observatory’s La Silla Observatory in Chile in 2009, facing west just after the Sun had set. Image credit: ESO/Y. Beletsky

Avrupa Güney Gözlemevi'nin Şili'deki La Silla Gözlemevi'nde 2009'da çekilmiş, Güneş battıktan hemen sonra batıya bakan zodyak ışığı.

 

Zodyak tozunun kaynağı, Avrupa Uzay Ajansı'nın Rosetta görevi tarafından ziyaret edilen 67P/Churyumov-Gerasimenko gibi Jüpiter'in kütle çekiminden etkilenen kuyruklu yıldızlardan geliyor. İç Güneş Sistemi'nde başka bir katkıda bulunan Mars gibi görünüyor.

Zodyak ışığı, Kuzey Yarımküre'de sahte şafak ve Güney'de sahte alacakaranlık olarak da bilinir. Batıda basılı olarak ortaya çıkmadan çok önce, Mezoamerikan halkı tarafından olduğu kadar Müslüman alimler ve peygamber Muhammed tarafından da tarif edilmiştir. İlginç bir şekilde, zodyak ışığı aynı zamanda Dr. Brian May'in tezinin araştırma konusudur. Grubu Queen ile biraz meşgul olduğu için tamamlamadan önce 36 yıllık bir ara verdi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum