Hava Kirliliğini Azaltmak, Artan Nüfusu Daha Kolay Beslememize Yardımcı Olabilir
Hava Kirliliğini Azaltmak, Artan Nüfusu Daha Kolay Beslememize Yardımcı Olabilir

Artan nüfusu beslemenin tek yolu daha fazla ürün ekmek değil. Yeni araştırmaya göre, hava kirliliğini azaltmak, mahsul üretimini artırmanın yanı sıra değerli araziler ve para tasarrufu sağlama konusunda bize iyi bir yol sunabilir.

Dünya sadece bir tür hava kirleticisinin emisyonlarını yarıya indirirse, tahminler kışlık mahsullerin Çin'de yaklaşık yüzde 28 ve dünyanın diğer bölgelerinde yüzde 10'a kadar daha fazla verim sağlayabileceğini öne sürüyor.

Söz konusu kirleticiler, araba egzozu tarafından üretilen görünmez, zehirli gazların bir ailesi olan nitrojen oksitleri ve nitrojen dioksit içeren endüstriyel emisyonlardır.

Nitrojen oksit emisyonları, dünyadaki en yaygın hava kirleticileri arasındadır ve uzmanlar hala tam olarak nasıl olduğunu bulmaya çalışsalar da bitkiler bu gazların daha yüksek seviyelerine maruz kalırlarsa yapraklarının zarar görebileceği ve büyümelerinin engellenebileceğinden şüphelenilmektedir.

Nitrojen oksitler aynı zamanda atmosferdeki ozon ve küçük aerosollerin oluşumunun habercisidir, bu da güneş ışığını azaltarak mahsul verimliliğini azaltabilir.

Geçen yıl, aynı yazarlardan bazıları tarafından yapılan araştırmalar, ozon, partikül madde, nitrojen dioksit ve kükürt dioksitteki azalmaların 1999 ve 2019 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde mısır ve soya fasulyesi verimlerinde yüzde 20'lik bir artışa neden olduğunu buldu.

Bu, yalnızca dört tür hava kirleticisini azaltarak her yıl yaklaşık 5 milyar dolar değerinde mahsul tasarrufu anlamına geliyor.

Azot dioksit, bölgesel olarak ölçülmesi ve doğrudan ürün büyümesiyle ilişkilendirilmesi daha kolay kirleticilerden biridir. Azot dioksit atmosfere salındığında ultraviyole ışık ile uydular tarafından kolayca algılanacak şekilde etkileşir.

Stanford Üniversitesi'nden tarım ekolojisti David Lobell, "Azot oksitler insanlar tarafından görülmez, ancak yeni uydular onları inanılmaz derecede yüksek bir hassasiyetle haritalayabildi" diye açıklıyor.

"Uzaydan mahsul üretimini de ölçebildiğimiz için, bu çalışma, bu gazların farklı bölgelerde tarımı nasıl etkilediğine dair bilgimizi hızla geliştirme şansını açtı."

Ekip, dünyanın çeşitli bölgelerindeki azot dioksit emisyonlarını ekili alanların yeşil bitki örtüsü ile karşılaştırarak, sürekli olarak olumsuz bir etki buldu.

Yeşillik kaybı özellikle Çin'de buğday gibi kışlık ekinler için dikkat çekiciydi. Bu korelasyonu kullanan araştırmacılar, nitrojen dioksit emisyonlarını yüzde 50 azaltmanın Çin'de kışlık mahsul verimini kabaca yüzde 28 artıracağını tahmin ediyor. Yaz aylarında, verim yüzde 16 oranında artabilir.

Hindistan'da araştırmacılar, azot dioksit azalmalarının mahsul verimini kış için yüzde 8'e ve yaz için yüzde 6'ya kadar artırabileceğini tahmin ediyor. Bu arada, Batı Avrupa'da da yaz ve kış mahsullerinin verimi yüzde 10 artabilir.

Verim oranları tipik olarak her yıl yüzde bir civarında dalgalandığından, hava kirliliğini azaltmanın etkileri dünyanın bazı bölgelerinde çok büyük olabilir.

California San Diego Üniversitesi'nden çevre bilimci Jennifer Burney, "Bu çalışmadan elde edilen ana sonuç, bu eylemlerin tarımsal faydalarının gerçekten önemli olabileceğidir" diyor.

Nitrojen oksitlerin bitki büyümesini doğrudan nasıl etkilediğini henüz bilmiyor olabiliriz, ancak mevcut araştırmalarda bulunan güçlü ilişki, hava kirliliğinin dünya çapında mahsul kayıplarını olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Çalışma Science Advances'te yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum