Haşlanmış yumurtayı eski haline döndürmenin yolu bulundu
Kaliforniya Üniversitesi ve Avustralya'dan kimyagerler haşlanmış yumurtayı eski haline getirecek bir yol keşfetti.

ChemBioChem'de yayımlanan araştırmaya göre bulgular, kanser tedavilerinde, gıda üretiminde ve 160 milyar dolarlık diğer biyoteknoloji dallarında maliyetleri dramatik şekilde düşürecek.

Profesör Gregory Weiss, "Evet gerçekten haşlanmış yumurtayı eski haline getirecek bir yol bulduk. Makalemizde detaylarını anlattığımız cihazla dağılan proteinleri bir araya toplamayı başardık. İşe yirmi dakika 90 derecede kaynatılmış yumurtanın beyazına anahtar proteini tekrar ekleyerek başladık." dedi.

Bir çok araştırmacı gibi Weiss'de önemli moleküler proteinleri geri dönüştürme konusunda sorunlar yaşıyordu bu proteinlerin çok geniş uygulama alanları vardır, ama yanlış yapılar şeklinde katlanmış proteinleri tekrar oluşturmak hiç bir işe yaramıyordu.

Eski yöntemler çok pahalı ve zaman alan süreçlerdi: Moleküler seviyede diyaliz ortalama dört günde tamamlanıyor. Profesör Gregory Weiss, "Yeni yöntemle bu sadece dakikalar alıyor. Binlerce defa süreci hızlandırıyor." dedi

Bir defa yumurta kaynadıktan sonra lizozim olarak bilinen temiz proteinleri tekrar yaratmak için üre maddesi kullandı, madde yumurtanın beyazındaki katı materyali çiğneyerek sıvı hale getiriyor. Bu sürecin sadece yarısı: moleküler seviyede proteinler halen kullanılamaz kütle halindedir. Daha sonra bilim insanları Flinders Üniversitesinden Profesör Colin Raston tarafından geliştirilen vortex fluid cihazını kullanarak microfluidic filmleri bu küçük parçalara uyguladı ve tekrar olması gereken yapıya kavuşması sağlandı.

ChemBioChem'de detayları anlatan araştırmacılar bu yöntemin endüstriyel alanda ve bilimsel araştırmalar için gerekli olan protein üretimini sürecini değiştireceğini düşünüyor. Örneğin İlaç şirketleri kanser antikorları üretmek için pahalı hamster yumurtalık hücreler kullanılıyor bu yöntem genellikle yanlış katlanmış proteinler ortaya çıkarıyor. Maya yada E. coli bakterisinden proteinleri hızlı ve ucuz yöntemlerle tekrar oluşturmak protein üretiminin ana kaynağı olabilir ve kanser tedavilerini daha ucuz hale getirebilir. Rekombinan protein kullanan endüstriyel peynir üreticileri ve çiftçiler de bu yöntemden faydalanabilir.

Kaynak: bilimnedir.com

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum