Haftanın Kitap Önerisi: Galilei'den Yukava'ya Büyük Fizikçiler
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan yayımlanan kitap, elli önemli fizikçinin yaşamöykülerinden bir derleme sunuyor.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları geçtiğimiz dört yüzyılın en önemli fizikçilerinden ellisinin yaşam öykülerinden oluşan seçkin bir derlemeyi okurlarına sunuyor: “Büyük Fizikçiler Galileo’dan Yukava’ya.” Oxford Üniversitesi’nden emekli matematik profesörü ve araştırmacı Ioan James’in yalın bir dille kaleme aldığı kitapta Isaac Newton’dan Benjamin Franklin’e; Marie Curie’den Albert Einstein’a pek çok isim yer alıyor. Yazar James’in "Büyük Biyologlar" ve "Büyük Matematikçiler" adıyla aynı diziden yayımlanmış iki kitabı daha var.

Ioan James kitapta bilim insanlarının başarı yolculukları sırasında karşılaştıkları sorunları, onların bu sorunlarla nasıl mücadele ettiklerini ve özel hayatlarının bilinmeyen taraflarını teknik terimlerden arındırılmış, sade ve sıcak bir dille aktarıyor. Kitap bu yönüyle yalnızca bilim meraklılarının değil, genç okurlar başta olmak üzere, rol model arayışındaki her yaştan okurun ilgisini çekebilecek bir özellik kazanıyor. Eser Türk okuyucularına Sibel Erduman’ın özgün dili İngilizceden yaptığı çeviri ile ulaşıyor. 

Büyük Fizikçiler 'de aralarında Kepler, Newton, Franklin, Faraday, Curie, Maxwell, Einstein, Bohr, Schrödinger ve Oppenheimer gibi pek çok fizikçiye ait ilginç hayat hikâyelerini okurken bir yandan da fiziğin kendi yolunda nasıl ilerlediğine ve diğer bilim dallarıyla ilişkisine tanık olacaksınız.

Bunları biliyor muydunuz?

• Galileo Galilei’nin babasının Floransalı ünlü besteci, lavtacı ve müzik kuramcısı Vincenzo Galilei olduğunu...
• Albert Einstein’ın fiziğe olan ilgisinin dört yaşında babasının ona hediye ettiği küçük bir pusulayla başladığını...
• Röntgen ışınına ve cihazlarına adını veren Wilhelm Conrad Röntgen’in yaptığı buluşların insanlığa ait olduğu düşüncesiyle patentlere ve lisanslara karşı olduğunu...
• Marie Curie’nin üniversite eğitimine devam ederken, iflas ederek yoksul düşen ailesine mürebbiyelik yaparak destek olduğunu...

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • ALİ RIZA EMİN
    ALİ RIZA EMİN
    10 yıl önce

    FİZİKTE TESLANIN OLMADIĞI KİTAP MASAL KİTABI OLUR BEBELERE OKUTULUR*****