Görünür Işık Üretmenin Yeni Bir Yolu
Görünür ışık insan gözüyle bakıldığında güneş tarafından yeryüzüne ulaşmak için yayılan en yoğun ışık olsa da femtosaniye düzeyinde kısa bir süre için, yoğun olan bir lazerin ışığı gibi tutarlı görünür ışık üretmek zordur. Institut National de la Recherche Scientifique (INRS)’den Profesör Luca Razzari tarafından yönetilen bir araştırma ekibi karmaşık bir sistem kullanmadan bu amaca başarıyla ulaştı.

Doğada görünür ışık son derece önemlidir. İnsan gözüyle bakıldığında güneş tarafından yeryüzüne ulaşmak için yayılan en yoğun ışıktır ve yaşamın altında yatan temel biyolojik süreçler için temel bir unsurdur. Bununla birlikte, femtosaniye düzeyinde kısa bir süre için, yoğun olan bir lazerin ışığı gibi tutarlı görünür ışık üretmek zordur. 

 

Institut National de la Recherche Scientifique (INRS)’den Profesör Luca Razzari tarafından yönetilen bir araştırma ekibi karmaşık bir sistem kullanmadan bu amaca başarıyla ulaştı. Çalışmaların sonuçları yakın zamanda Nature Photonics’te yayınlandı. 

 

Erişilebilir bir kurulum:

Ekip, bu zaman ölçeğinde görünür ışık üretmek için çoğu laboratuvarda kullanılabilen endüstriyel sınıf bir lazer sistemi kullandı. Argon gazıyla doldurulmuş içi boş çekirdekli bir fiberde kızılötesi lazer darbesi yayarak doğrusal olmayan bir etkinin yüksek yoğunluklu kısa görünür ışık darbeleri ürettiğini keşfettiler. Profesör Razarri “Farklı modların, yani ışık demetinin fiber boyunca yayılırken aldığı uzamsal şekillerin, bu etkiyi yaratan bir karışımını gözlemliyoruz. Bu sadece yoğun ışıkla gerçekleşir.” şeklinde açıkladı. Çalışmanın deneysel kısmı için INRS’te profesörler Roberto Morandotti ve François Légaré ile birlikte çalıştılar ve gözlemlenen olgunun teorik modellemesi için de Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS), Louisiana Eyalet Üniversitesi ve Heriot-Watt Üniversitesi’nde uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekiple işbirliği yaptılar. 

 

Bu tür ultra kısa görünür ışık darbeleri üretmek ilk kez bu yenilikçi yaklaşım sayesinde karmaşık ve pahalı optik mimarilere dayanmıyor. Sonuç olarak, fizik, kimya ve biyolojideki pek çok olguyu (fotosentez ya da insan görüşü gibi) keşfetmek bu çalışma sayesinde yaygın olarak kullanılabilir hale getirilebilir. Makalenin ilk yazarı, doktora sonrası araştırmacı Riccardo Piccoli “Nabızlarımızla, bu tür süreçlerin dinamiklerini ve son derece kısa zaman çizelgelerinde nasıl geliştiklerini inceleyebiliriz.” dedi. 

 

Bu ortak araştırma projesi, bu tür içi boş lifleri germek ve tutmak için özel sistemi pazarlayan INRS’nin birkaç döngü girişiminin uzmanlığından büyük ölçüde yararlandı.

 

Referans:

https://phys.org/news/2021-10-visible.html

https://www.techexplorist.com/scientists-successfully-generated-coherent-visible-light/42108/ 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum