Google’ın sürücüsüz otomobili polis çevirmesine takıldı
Otomobiller polis tarafından genellikle hangi sebeplerden ötürü çekilir? İlk aklımıza gelenler; aşırı hız, rutin alkol muayenesi, otomobille ilgili bir eksiklik (bozuk far, eksik plaka vb.) veya şüpheli bir durum. Google’ın sürücüsüz otomobilinin çevrilme nedeni ise hepsinden farklı ve bir o kadar trajik.

Asıl amacı A noktasından B noktasına en güvenli şekilde gitmek olan sürücüsüz otomobiller bazen bu sırada “aşırı güvenli” davranabiliyor. Google otomobilin çevrilme nedeni de bu. Sürücüsüz araç aşırı hızdan değil, aşırı yavaşlıktan dolayı çevrilmeye takıldı. Kulağa her ne kadar komik gelse de aşırı yavaş gitmek de bazen trafiği tehlikeye sokan bir etken. Ancak Google’ın otomobili bu esnada otobanda değil sakin ve geniş bir sokakta seyretmekteydi. Dolayısıyla motorize ekip tarafından çekilen sürücüsüz otomobil herhangi bir ceza yemedi.

Bu trajikomik olay hakkında Google+ hesabından yorum yapan Google otomobil ekibi,
şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon kilometre yol kat eden otomobillerinin zaman zaman böyle olaylarla karşılaştığını belirtti. Güvenlik amacıyla hızı 40 km/s ile sınırlandırdıklarını belirten ekip, bazen polislerin sırf meraktan aracı çevirdiklerini ifade etti.

Kaynak
http://www.log.com.tr/googlein-surucusuz-otomobili-polis-cevirmesine-takildi/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum