Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Nedir?
Merhaba arkadaşlar, öncelikle LYS'ye giren herkese geçmiş olsun demek istiyorum ama bazılarımız için asıl mesele şimdi başlıyor, hele de hangi mesleği yapacağına karar verememiş olanlarımız için. Mesleki hayatınızı şekillendirecek olan üniversite eğitiminde tercih aşamasındasınız. Bende size yardımcı olmak adına bu yazıda adı çok duyulmayan bir meslek olan Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği'ne (yurt dışındaki adıyla Naval Architecture) ve tercihlerle ilgili bazı noktalara değineceğim.

İlk olarak kendimi tanıtacak olursam Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü'nden bu sene mezun oldum. Ayrıca çift lisans programıyla İnşaat Mühendisliği'ne devam ediyorum. Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Anlayacağınız üniversite hayatım hala devam ediyor.

Hemen konuya giriş yapacak olursak temel manasıyla Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği her türlü deniz taşıtlarının gemi makinelerinin projelendirilmesi, geliştirilmesi ve ekonomik şekilde üretiminin yapılması konularında çalışma yapan bir meslektir.

Bu mühendislikte her mühendislikte olduğu gibi başka alanlarla da alakalıdır. Ben Yıldız Teknik mezunu olduğum için söyleyeyim aslında Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Makine Mühendisliği'nden ayrılarak bir bölüm statüsüne kavuşmuştur. Yani bu mühendislik eğitimi size bir nevi Makine Mühendisliği bilgilerini de kazandırıyor.

Bunun yanında derslerde temel mühendislik, çizim, dizayn, gemi  ve gemi elamanları ve hesapları, makine ve gemi makineleri,  malzeme, ulusal ve uluslararası denizcilik kuralları, denizcilik ve meslek hayatında lazım olacak bazı programların kullanımıyla ilgili eğitim verilmektedir. Tabi bu konular üniversiteden üniversiteye değişebileceği gibi genel olarak aynıdır.

Sektörle ilgili iş imkanlarına gelirsek her ne kadar bir Gemi İnşaatı mezunun çok yerde çalışamayacağı düşünülse de bu gerçeği yansıtmamaktadır. Başlıca çalışma alanlarını sıralarsak; gemi ve yat yapım tersanelerinde, küçük tekne imalatı tesislerinde planlama, dizayn uygulama, bakım-onarım mühendisliği ve yöneticilik yapmak veya dizayn/tasarım bürolarında, limanlarda, marinalarda, tersane ve gemi üretimi ve tamiriyle ilgili gemi işleten kuruluşlarda, gemi yan sanayi kuruluşlarında, klas (loyd) ve sörvey (gemi denetim ve belgelendirme) kuruluşlarında, denizcilikle ilgili kamu kuruluşlarında, eğitim/araştırma-geliştirme kuruluşlarında gerekli alanlarda, sigorta kuruluşlarında teknik uzman olarak, makine mühendisliğiyle ilgili ortak alanlarda çalışabilirler.

Burada şuan için iş bulması kolay olan, maaşı diğer mühendisliklere göre yüksek ve çalışma koşulları da bir o kadarda zor olan Uzakyol Vardiya Mühendisliği'nden de bahsetmek istiyorum. Normalde bu mesleği başka bir mühendislik olan Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği mezunları yapar. Ama bu mesleği yapma hakkı Gemi İnşaatı ve Gemi Mak. Müh. öğrencilerine, üniversiteden bazı özel derslerin  ve dışarıdaki kuruluşlardan gerekli belgelerin alınması sonucu verilebilir. Diğer üniversiteleri bilmiyorum ama Yıldız Teknik Üniversitesi bu fırsatı Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği öğrencilerine vermektedir. (Konuyla ilgili olarak mail atarak soru sorabilirsiniz)

Yukarıdaki çalışma alanlarının sayısı arttırılabilir. Sektörün durumuna değinecek olursak, gemi inşaatı sektörü dalgalanmalı yapıdadır. Yani bundan yedi sene evvel bu bölümü okuyup 3. sınıfa giden öğrenciyi işe almak isteyen ve deli paralar veren tersaneler birkaç sene sonra çalışan birçok mühendisi işten çıkarmıştır. Bunun sebebi de dünyada krizin yaşanması, ve bunun sonucunda ticaretin düşmesi ve gemi ihtiyacının azalmasıdır. Mevcut gemilerin fazla gelmesi sonucu armatörler tersanelere verdiği gemi siparişlerini kesmiştir ve gemi üretimi azalmıştır. Ama bu sefer de bakım/onarım tersaneleri çok iş yapmaya başlamıştır. Gemi inşaatı sektörü de bu şekilde iniş çıkışlar yaşamaktadır. Bir hocam bunun sekiz ile on sene aralıklı periyotlarla gerçekleştiğini söylemişti.

Yazımın sonunda şunu söylemek istiyorum, ülkemizde ne yazık ki gençlerin çoğu hangi mesleği yapacağına bu yaşına kadar karar verememekte ve sınavdan aldığı puana göre kendine bölüm seçmektedir. Buda bazı problemlere yol açıyor haliyle; bölüme girdiğinde beğenmeme, zoraki okuma, başka bir bölüme yatay geçiş yapma, yada daha da enteresanı 2-3 sene okuduktan sonra okulu bırakma gibi. Size garip gelebilir ama inanın bu duruma o kadar çok tanık oldum ki şuan bile aklımda böyle beş altı tane olay var. Bunu niye anlattın diyeceksiniz. Çünkü bu bölüme girdiğinizde veya girenlere sorduğunuzda büyük bir ihtimalle niye yazdın keşke başka bir bölüm yazsaydın, veya sakın girme iş yok diyecek. Bu benim de başıma geldi. Ama alakası yok diyebilirim, evet dalgalanmalar oluyor ama eğer işinizi seviyorsanız ve kendinizi geliştirip iyi çalışırsanız, istediği kadar sıkıntı olsun iş bulursunuz. Diğer mühendisliklerde aynı durum var. Mezun olduktan sonra da iş ayağımıza gelmez. Çoğu mühendislikte ve çoğu mezunlar için bu durum söz konusudur. Yani iş bizde bitiyor. Size önerim tercihlerinizi de sadece puana göre değil ne yaptığınızı bilerek ve istediğiniz mesleğe göre yapın.

1 yorum

  • amanullah taşer
    amanullah taşer
    5 yıl önce

    merhabalar. gemi mühendisliği okumak istiyorum ama hiç bir fiktim yok bu konuda öncelikle okumamı istediğiz bu konuyla alakalı kitaplar varmıdır tavsiye ederseniz sevinirim. iyi günler...