Gelecekte yapay zeka insanlığa meydan okuyabilir mi?
Yapay zeka gelecekte insanlığa savaş açabilir mi? Bilim adamlarından çarpıcı açıklamalar.

Günümüzde robotlar ve bilgisayarlar duygu tanıma teknolojileriyle bizi yakından takip ediyor ve bir adım sonra ne yapacağımızı ön görebiliyor. Peki ama bilim kurgu filmleri gerçek olursa ve yapay zeka insanlığın kontrol altına alamayacağı bir hale gelirse ne olur?

İçlerinde fizik profesörü Stephen Hawking, SpaceX Ceo’su Elon Musk’ın da yer aldığı ve alanında uzmanlaşmış bilim adamlarının yazdığı açık mektup, yeni teknolojilerin tehlikelerini işaret ediyor.

“Bazıları endişelenmemizin yersiz olduğunu makinelerin tamamen akıllı olmadığını belirtirken, bir kısım uzman ise yakın gelecekte makinelerin insanlar kadar hatta daha fazla zeki olabileceğinin altını çiziyor, bu durumun insanların lehine bir hal alacağını belirtiyor. Bu akıllı makineler, biyolojik olarak narin olan insanlığa karşı ayaklanırsa? Bir gün robotların insanları etkisiz hale getirip onlara saldırdığını görecek miyiz?

Yapay zekânın insanlığın kontrolünden çıkmaması gerektiğini vurgulayan mektuba Google'ın sahibi olduğu İngiliz yapay zekâ firması Deep Mind'ın kurucuları, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) profesörleri, IBM Watson süper bilgisayarını geliştiren mühendisler ve Microsoft Research biriminden bilim insanları imza attı.

FLI mektubunda, yapay zekâ araştırmalarının insanlığa büyük faydalar sağlayabileceği ancak maksimum fayda sağlanırken, olası zararların önüne geçilmesi gerektiği ifade edildi. Mektupta olumsuzlukların neler olabileceği ve nasıl önlenebileceği de belirtildi. Sürücüsüz otomobiller ve otonom silah sistemleri biri yapay zekâ teknolojilerinin sahiplerine tehdit oluşturabileceğini not düşen FLI, yapay zekânın sunacağı davranışların dikkatle incelenmesi gerektiğini vurguladı. FLI, yaşanan gelişmelerin sadece bir fantezi penceresinden bakılmasına son verilmesini ve bir gün yapay zekânın komutlara karşı gelebileceği ihtimalinin düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Yapay zekânın gelişimine karşı geçmişte birçok ünlü isim uyarıda bulunmuş ve insan neslinin robotların tehdidi altına girebileceğini belirtmişti.

Teknoloji milyarderi Elon Musk, yapay zekâ hakkında birçok uyarı yaparken, İngiliz fizikçi Stephen Hawking robotların insan neslini tehdit edeceğini ifade etmişti. Musk, yapay zekâya araştırmalarında düzenleme olması gerektiğini, böylece 'aptalca hataların önüne geçilebileceğini' belirtmişti. Hawking ise Mayıs 2014'te yaptığı açıklamada, yapay zekânın insana ait finansal pazarları, araştırmaları geride bırakabileceğini, liderlerin otoritesini yıkabileceğini ve anlamını bile çözemeyeceğimiz silahlar geliştirebileceği uyarısını yapmıştı.

Fütürist Nell Watson ise FLI mektubunda belirtildiği gibi robotların kontrolden çıkabilecek davranışlar sergileyebileceğini ve insanları öldürmeyi normal kabul edebileceklerini öne sürmüştü. Uzmanlar tarafından kaleme alınan açık mektupta sürücüsüz araçlar hayat kurtarıyor gibi gözükse de büyük tehlikelere gebe deniliyor. Gerçekten öyle mi?

Harvard Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Profesörü Francesca Rossi:

“Diyelim ki bu teknoloji kullanıma hazır, bu araçlar yollara çıkacak ve trafik kazalarında can verecek olan bir çok hayatı kurtaracak. Ancak hala kayıp bilgiler var. Önemli olan makinelerin aldığı kararların sorumlusu kim olacak?” Anlayacağınız durum biraz karışık!

Kaynak
http://www.teknolojioku.com/haber/gelecekte-yapay-zeka-insanliga-meydan-okuyabilir-mi-25609.html


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum