“Gelecekte robotların evcil hayvanı haline geleceğiz”
Yapay zekanın hızlı gelişimi ile birlikte teknoloji ve bilim dünyasının önde gelen isimleri konuyla ilgili düşüncelerini bir bir açıklamaya başladı. İlk önce Stephen Hawking konuyla ilgili endişelerini dile getirmiş ve yapay zekanın bu denli gelişmesinin tehlikeli olabileceğini söylemişti. Tesla‘nın kurucusu Elon Musk da benzer açıklamalarda bulunmuştu. Apple’ın eski kurucu ortaklarından Steve Wozniak‘ın yaptığı açıklama ise diğerlerine göre çok daha farklı.

Steve Wozniak’ın tezine göre yapay zeka ileride o kadar gelişecek ki robotlar insanların doğada bir yeri olduğunu ve robotların insanlara ihtiyaç duyduğunu algılayacak; özünde ise insanların kendilerini tasarladıklarını anlayacaklar. Ancak en nihayetinde robotlar üstün gelecek ve insanlar robotların evcil hayvanlarına dönüşecek. Yapay zekanın bu duruma gelebilmesi için belki de yüz yıllar var. Texas‘ta düzenlenen Freescale Technology forumunda bu konuşmaları yapan Wozniak, bundan yıllar önce yine benzer sözler sarf etmiş ve makinelerin daha fazla gelişmesinin insanlık adına sorun olabileceğini ileri sürmüştü. Hangi ismin haklı çıkacağını öğrenmemiz için ise daha çok beklememiz gerekiyor.

Kaynak
http://www.log.com.tr/gelecekte-robotlarin-evcil-hayvani-haline-gelecegiz/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

3 yorum

 • Burak Ünsal
  Burak Ünsal
  6 yıl önce

  hacıabi baya etkilenmiş terminatörden... vakit bulursam bende izleyeceğim...

 • Ahmet Kemal Çavuşoğlu
  Ahmet Kemal Çavuşoğlu
  6 yıl önce

  steve j. abimizde pek sevmezdi kendisini gençliğinde,barış manço'dan hayır sana gelsin o zaman...

 • murat
  murat
  6 yıl önce

  Bana göre sorulan sorulara çok iyi cevaplar veren bir yazılıma bakıp da "aa ne kadar zeki" demekten pekte bir farkı yok bu açıklamanın.Makinenin bu durumda düşünerek yaptığı bir şey yoktur.Yazılımcı sağlam kodlamıştır.