Geçen Yıl Dünya'nın Mini Ay'ı Vardı ve Geri Dönecek
2022 NX1 olarak bilinen cismin, rastgele bir uzay çöpü parçası değil, doğal olduğu ve dolayısıyla bir mini ay olduğu doğrulandı.

Geçen yıl, bir çift amatör gök bilimci, Dünya'nın kısmi yörüngesini dönen bir cisim keşfetti. Geçici olarak Dünya'nın yer çekimi tarafından yakalanan bir asteroit olma olasılığı nedeniyle 2022 NX1 olarak adlandırıldı, ancak çok daha sıkıcı bir olasılık kaldı - bunun insanlığın unuttuğu bir roket kalıntısı olduğu. Yeni bir makale, 2022 NX1'in doğal durumunu doğrulayarak, onu bir zamanların ve geleceğin mini ayı yapıyor ve bu yüzyılın sonlarında Dünya'ya çarpma olasılığı var.

Büyük ve çok önemli Ay'ımıza ek olarak, Dünya bazen kısa bir süre için mini aylar olarak bilinen, yer çekimi kuyusuna giren ve bir süre oyalanan başka cisimler de edinir. Muhtemelen bu, güneş sisteminin doğuşundan beri devam ediyor, fakat, ancak son zamanlarda herhangi birinin bunları tespit etme kapasitesi oldu. Öne çıkan bir örnek, yakın zamanda 2020 SO cismiyle meydana geldi.

Bununla birlikte, insanlığın mini ayları keşfetme kapasitesi, binlerce yapay uyduyu ve roket parçalarını Dünya yörüngesine fırlatmamızla aynı zamana denk geldi ve aradaki farkı söylemek zor olabilir. J002E3'ün 20 yıl önce, Apollo 12 görevinin üst aşaması olduğu bulunana kadar, bir asteroit olduğu düşünülüyordu. Sonuç olarak, Grzegorz Duszanowicz ve Jordi Camarasa 2022 NX1'i keşfettiklerinde, neye sahip olduklarından emin değillerdi. Şimdi, Astronomy and Astrophysics’teki bir makale, keşfin gerçek doğasını ve gelecekteki beklentileri ortaya koyuyor.

2022 NX1, 2 Temmuz'da Namibya'daki Moonbase Güney Gözlemevi'nden keşfedildi ve Dünya'ya en yakın yaklaşımını 26 Haziran'da yaptığı hesaplandı. 2075 ile 2122 yılları arasında Dünya'ya çarpma ihtimali yüzde 1,2 olarak değerlendirildi, ancak tahmini 5-10 metre genişliğinde, geniş çaplı bir hasar vermeyecek - fakat Çelyabinsk benzeri bir patlama mümkün.

Keşif, 2022 NX1'in bir uzay çöpü parçası mı, Dünya ile birlikte yörüngede dönen bir asteroit mi yoksa daha da ilginç olanı, bir tür ay püskürmesi mi olduğu konusunda bir tartışmaya yol açtı. Soru, dev Gran Telescopio Canarias teleskobunda zaman ayırmaya değer görüldü ve 6 Ağustos'ta oradaki bir ekip cismi gözlemlemeyi başardı. Şimdi, spektrumunun yapay bir şey, ya da ana Ay'dan atılmış bir şey, gibi görünmediğini doğruladılar.

Bu nedenle, 2022 NX1 bir asteroit, muhtemelen bir K-tipi ve bir mini ay olarak nitelendiriliyor. Bunların ve önceki gözlemlerin birleşimi, 2022 NX1'in Dünya tarafından yalnızca 21 gün boyunca "yakalandığını" (negatif yer merkezli enerjiye sahip olduğunu) gösteriyor. Bu, tek bir yörüngeyi tamamlaması için yeterli bir süre değil, bu da bazı kişilerin mini-ay statüsünü sorgulamasına neden olabilir, ancak resmi tanıma uyuyordu.

2022 NX1, 1980-81'de en az iki kez geçici olarak yakalandı. Yörüngesinin onu 2051'de bir dönem için bu statüye geri getireceği düşünülüyor, insanlığın Mars'a ulaşamamasından hayal kırıklığına uğramış bir milyarderin ayak basmaya çalışarak şöhret araması için mükemmel bir zamanlama.

İlginç bir şekilde, 2022 NX1 tek bir yakın karşılaşmada iki yakalama olayı yaşadı - Ocak 1981'de sona eren 98 günlük bir ziyaretin ardından, birkaç hafta sonra 29 günlük negatif yer merkezli enerji ile. Benzer bir şey 2052'de olacak. Bunu daha önce Dünya'ya yakın bir asteroitte hiç görmemiştik.

Minik olmasına rağmen - mevcut tabirle bir ila üç zürafa uzunluğunda - 2022 NX1, önceki doğrulanmış mini aylardan hala önemli ölçüde daha büyük. Örneğin, 2020 CD3'ün maksimum 3,5 metre uzunluğunda olduğu düşünülüyordu. Önceki mini aylar, V tipi asteroitlerdi. Yazarlar, "2022 NX1'in keşfi, mini uyduların birkaç metreden daha büyük olabileceğini ve ayrıca yüzey bileşimi açısından heterojen bir popülasyona ait olduklarını doğruluyor." diye sonuçlandırıyor.

Makale Astronomy and Astrophysics'te yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum