Fizikçiler, Döndürüldüğünde Şarabın Neden "Bacakları" Olduğunu Keşfetti
Fizikçiler, Döndürüldüğünde Şarabın Neden "Bacakları" Olduğunu Keşfetti

Bir grup fizikçi, bilim adına laboratuvarlarını şarapla doldurdu ve sonunda keyifli alkolün döndürüldükten sonra neden camdan aşağı aktığını ortaya çıkardı. Akışkanları Fiziksel İnceleme dergisinde yayınlanan çalışma, şarap uzmanları tarafından çok sevilen etkinin, bardağa yapışan sıvı halesini kesen, onu parçalayan ve sıralar halinde akan şok dalgalarının sonucu olduğunu buldu.

Bir restoranda umutsuzca şarap hakkında bir iki şey biliyormuş gibi görünmeye çalışıyorsanız, bardağınızı hafifçe döndürmeyi ve sıvının bardaktan nasıl aktığını gözlemlemeyi deneyin. İyi bir şarapta, "bacaklar" veya "gözyaşları", camdan aşağı doğru hareket eden düz sıvı çizgileri olarak görünecektir. Bazıları tarafından bacakların varlığı veya yokluğunun şarabın alkol seviyesi ve kalitesinin göstergesi olduğu düşünülür, ancak aslında bundan biraz daha karmaşıktır.

Bir kadeh şarabı çevirdiğinizde, bardağın duvarında ince bir sıvı tabakası kalır. Bunun nedeni, şaraptaki suyun alkolden çok daha hızlı buharlaşması ve siz girdap yaparken yüzey gerilimindeki değişimin içeceği yukarı doğru göndermesidir. Yeterli döndürmeden sonra, bir şarap halkası daha yukarılarda bozulmadan kalacaktır, ancak bunun neden segmentler (bacaklar) halinde geri akacağı daha önce bilinmiyordu.

Los Angeles, California Üniversitesi'nden Hangjie Ji ve meslektaşları, sonunda bu fenomenin neden meydana geldiğini araştırmaya karar verdiler. UCLA ekibi, daha önceki çalışmalardan elde edilen yerçekimi etkilerini hesaba katan ve şarap filminin neden bardağa bu kadar kolay tırmandığını açıklayan teorik bir analiz gerçekleştirdi. Şarabın yukarı doğru akışının, tek tip bir tutarlılık olarak başlayan, ancak girdap durduğunda, arka kenarda kalınlığın aniden düştüğü tırmanan bir dalga ile karakterize edildiğini tespit ettiler. Camın iç kısmındaki bu parçalı düşüş, cama yapışan sıvı halkasını kesintiye uğratan bir şok dalgası nedeniyle oluşur.

Modelleri, daha önce bahsedilen yüzey gerilimi farkları nedeniyle, sıvının camın kenarından yukarı akışı ile aşağı doğru yerçekimi kuvveti arasındaki karşıtlığın bir şok dalgası oluşturmak için bir araya geldiğini öne sürüyor. Gözlemledikleri dalgaya, düşük basınç şoku adı verilir; bu, şarap damlalarının toplanmasına ve sonunda bardağı bir gözyaşı gibi akmasına neden olan kararsız bir şok dalgası türüdür. Laboratuvarlarında dönen şarap bardaklarını denediler ve şok dalgasının arka kenarda bir sırt olarak görselleştirilebileceğini gözlemlediler. Aynı etki, rüzgardan etkilenen sıvı filmlerin neden uçak kanatlarında veya araba camlarında görüldüğü gibi benzer şekilde aşağı indiğini de açıklayabilir. Yağmurlu bir günde bir müzik videosundaymış gibi dalgın bir şekilde yolcu koltuğunun penceresinden dışarı bakan herkes sonuca aşina olacaktır.

Massachusetts Institute of Technology'den Anette Hosoi New'e yaptığı açıklamada, "Şarap gözyaşları bir yüzyıldan fazla bir süredir araştırılıyor ve bunların ilk kez düşük basınçlı bir şokun istikrarsızlığıyla bağlantılı olması dikkat çekici" dedi. Bilim adamı. "Bu çalışma, tanıdık bir ortamda bu tür şokların güzel bir örneğidir."

Bu yüzden, kararsız şok dalgaları bilginizle şüphelenmeyen randevunuzu göz kamaştırabileceğinize güvenerek, ileri gidin ve şarabınızı döndürün. Onları tekrar göreceğinizden eminiz.

 

https://twitter.com/IFLScience/status/1232231629571133440?s=20

 

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/physics/physicists-discover-why-wine-has-legs-when-swirled/

 

 

 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum