Europa'nın Buzlu Kabuğundaki Göller, Akan Sulu Buz "Lav" İle Patlayabilir
Buzlu ayın yüzeyi önceden düşünülenden daha aktif olabilir.

Jüpiter'in buzlu ayı Europa'nın donmuş kabuğunun altında, yaşanabilir olabilecek derin bir okyanus yatıyor. Ancak bilim insanları şimdi uzaktaki ayda başka bir tür su kütlesi olduğunu düşünüyorlar: kabuğun içindeki göller. Bu su kütleleri, bu buzlu dünyanın yüzeyinde meydana gelen patlamalardan sorumlu olabilir.

Yeni bilgisayar simülasyonları, devasa göllerin, sıcaklıkları değiştikçe etraflarındaki buzu nasıl baskılayabileceğini inceledi. Su buzu sıvı sudan daha düşük bir yoğunluğa sahiptir, bu nedenle bu göllerden biri donmaya başlarsa, hacmi genişleyip çevredeki duvarlara baskı uygulayacaktır.

Bu göllerin bazıları için basınç çok fazla olacak ve yüzeydeki çatlaklar su püskürtecektir. Bu, ya uzaya yayılan buhar sütunları olarak ya da kriyovolkanlar, Dünya'da ve Jüpiter'in diğer ayı Io'da sahip olduğumuz sıcak volkanlardan ziyade sulu, tuzlu buz püskürmeleri, olarak gerçekleşebilir.

NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'nda Europa bilim insanı ve araştırmanın baş yazarı Elodie Lesage, bir açıklamada, “Sütunların veya kriyolava akışlarının, aşağıda, Europa Clipper'ın tespit edebileceği, sığ sıvı kütleleri olduğu anlamına gelebileceğini gösterdik.” dedi.

"Sonuçlarımız, sütunlar da dahil, yüzey aktivitesini yönlendiren suyun ne kadar derin olabileceğine dair yeni bilgiler veriyor. Ve su, birden fazla Europa Clipper cihazı tarafından tespit edilebilecek kadar sığ olmalı.”

This illustration depicts a plume of water vapor that could potentially be emitted from the icy surface of Jupiter’s moon Europa. Image credit: NASA/ESA/K. Retherford/SWRI

Çizim, Jüpiter'in ayı Europa'nın buzlu yüzeyinden potansiyel olarak yayılabilecek bir su buharı sütununu göstermektedir.

 

Europa Clipper, bu buzlu ayı incelemek için 2024'te fırlatılacak NASA görevidir. Bu olası göllerin varlığı, uzay aracındaki cihaz takımıyla umarız teyit edilecektir. Örneğin, Europa Değerlendirmesi ve Sondaj Radarı: Okyanustan Yakın Yüzeye (REASON) buzlu kabuğu incelemek için tasarlanmıştır.

Model, bu kütlelerin yüzeye çok yakın, belki 4 ila 8 kilometre derinlikte var olabileceğini öne sürüyor. Yerkabuğunun 15 ila 25 kilometre kalınlığında olması bekleniyor.

Austin, Texas'taki Texas Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü'nden radar cihaz ekibine liderlik eden Don Blankenship, "Yeni çalışma, sığ yeraltındaki su kütlelerinin, baskının buzun gücünü aşması durumunda kararsız olabileceğini ve yüzeyin üzerinde yükselen sütunlarla ilişkili olabileceğini gösteriyor." diye ekledi. "Bu, REASON'ın, sütunları gördüğünüz yerlerde su kütlelerini görebileceği anlamına geliyor."

Çalışma Planetary Science Journal'da yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum