Europa'da Kalıcı Su Buharı Atmosferi Bulundu
Europa'da Kalıcı Su Buharı Atmosferi Bulundu

Güneş Sistemi'nin en ilginç dünyalarından biri şimdi daha da ilgi çekici hale geldi. Hubble Uzay Teleskobu'ndan yapılan gözlemler, Jüpiter'in uydusu Europa'da su buharının ince ama kalıcı varlığını ortaya koyuyor, ancak bilinmeyen nedenlerle yalnızca yarıkürenin üzerinde yörünge yönünün karşısında var.

Voyager sondalarının, Europa'nın yüzey buzunun derin bir su okyanusunu kapladığını ifşa etmesi, onu yaşam arayışı için ana hedef haline getirdi. 2013'te bu suyun aralıklı olarak 100 kilometre (60 mil) yüksekliğinde gayzerler oluşturmak için kırıldığının ortaya çıkması heyecanı artırdı. Bu suyun bir kısmı daha sonra Europa'nın yüzeyindeki buzu yeniler, ancak bazıları gaza dönüşerek su buharının varlığının tespit edilmesine yol açar.

Tespiti yapan ekip 17 gözlemde yalnızca bir kez su buharı gözlemledi ve bu da varlığının kısa ömürlü olduğunu düşündürdü. Gayzerler sadece ara sıra ortaya çıktıklarından, gazın ancak patlamalardan sonra kısa bir süre hayatta kalabileceği düşünülüyordu. Bununla birlikte, Geophysical Research Letters'da yayınlanan Hubble gözlemlerinin yeniden analizi, buharın Europa'nın takip eden yarımküresinde her zaman, en azından Hubble'ın tespit edebileceği düzeylerde bulunduğunu ortaya koyuyor.

Europa, çoğu uydu gibi "gelgitle kilitlendi", dönmesi yörüngeye döndüğü kadar uzun sürüyor, bu nedenle bir yüz her zaman Jüpiter'e dönük. Bu aynı zamanda bir tarafın yörüngesinde her zaman önde olduğu ve diğerinin kalıcı olarak takip ettiği anlamına gelir. Arka tarafta 1999'dan 2015'e kadar tekrarlanan Hubble gözlemleri, yalnızca arka tarafta su buldu. Keşif tamamen şaşırtıcı değil. KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü'nden tek yazar Dr Lorenz Roth, yakın zamanda Ganymede çevresinde bir su buharı atmosferi bulmak için aynı arşiv uzak-ultraviyole gözlemleri ve spektrumları kombinasyonunu kullandı. Gözlemler, Europa'nın bir kısmının güneş tutulması ve geri kalanının güneş ışığında olması gibi farklı koşullar altında yapıldı.

Roth yaptığı açıklamada, "Ganymede'de ve Europa'nın arka tarafında su buharının gözlemlenmesi buzlu ayların atmosferlerine ilişkin anlayışımızı ilerletiyor. Ancak, Europa'da sabit bir su bolluğunun tespiti Ganymede'den biraz daha şaşırtıcı çünkü Europa'nın yüzey sıcaklıkları Ganymede'ninkinden daha düşük." dedi.

İki ay aynı miktarda güneş ışığına maruz kalır, ancak Ganymede çok daha koyudur ve 35 ºC (60 ºF) daha sıcak olacak kadar radyasyon emer. −162 ºC'de (−260 ºF) bir yarımkürenin üzerindeki Dünya atmosferinin yalnızca milyarda biri olsa bile, suyu gaz halinde tutmak Europa için dikkate değer bir başarıdır. Çalışma, Europa'nın atmosferinden geçenlerde atomik (O) oksijenden 30-50 kat daha fazla moleküler (O2) bulan önceki ölçümleri doğruladı. Europa'nın sondaki yarım küresi, önde gelen yarım küreden daha karanlık ve bu nedenle daha sıcaktır, ancak Roth, farkın gözlemlerini açıklamaya yetecek kadar büyük olduğundan şüphelidir. Sonunda vardıkları sonuç; “su buharının kaynağı açık bir şekilde tanımlanamaz.” şeklindedir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/europa-has-a-persistant-singlehemisphere-water-vapor-atmosphere/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum