Engellilere hareket özgürlüğü sağlayan 'koltuk'
Başkent Üniversitesinde felçliler için baş hareketleri ile yönlendirilebilen "engelli koltuğu" tasarlandı.

Başkent Üniversitesi'nde tam veya kısmi felçliler için tasarlanan koltuk, kafa hareketleri ile yönlendirilebiliyor.

Proje, felç sebebiyle boyunlarından aşağısını kullanamayan ya da elleriyle koltuklarını sağlıklı kontrol edemeyen engellilerin baş hareketleri ile tekerlekli koltuğu hareket ettirebilmelerine imkan sağlıyor.

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Mert Can Demircioğlu ile Bengisu Yalçınkaya'nın Yrd. Doç. Dr. Derya Yılmaz danışmanlığında hazırladığı projenin engellilerin hayatını kolaylaştırması hedefleniyor.

"Koltuğun acil durum butonu var"

Yılmaz, kullanıcının başına takacağı, üstünde sensör olan kasket, taç, kulaklık ya da benzeri bir materyal ile koltuğunu hareket ettirebileceğini belirterek, engeli algılayan koltuğun, kullanıcı tepki vermese bile otomatik olarak durduğunu ifade etti.

Dört ana hareketi yapabilen koltuğun, hız algılama sistemi de bulunduğunu belirten Yılmaz, "Koltuğun acil durum butonu var, diyelim acil bir durum oldu, kullanıcı düştü, başına bir şey geldi veya bir yerden çıkamadı. Kişi acil panik durum butonuna bastığında, kablosuz yolla bir çağrı merkezine sesli ve görüntülü bildirim yapabiliyor." dedi.

AA

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum