Dünya’nın Yörüngesi Değişirse Ne Olur?
İçerisinde yaşadığımız gezegen ve ülkede, her gün canlı ve cansızların sayısız aktivitesi gerçekleşiyor. Fakat bu gezegenin dışında da sürekli devam eden bir hareketlilik var. Bunlardan belki de en çok bildiğimiz, mevsimleri oluşturan aktivite, yani Dünya’nın Güneş etrafında dolanması.

Dünya, Güneş etrafında belirli bir yörüngede dolanır. Her bir tur dolanımını yaklaşık olarak 365 gün 6 saatte tamamlar. Nasıl Dünya’nın yer çekiminden dolayı bir nesneyi havaya attığımızda geri yere düşüyorsa, çapı Dünya’nın çapının yaklaşık 100 katı olan Güneş’in de yer çekimi Dünya’yı kendisine doğru çeker. Güneş’in bu çekim kuvveti, sistemi içerisinde bulunan bütün nesneler üzerinde etkilidir. Her yıl Dünya’nın Güneş etrafında dolanmasını sağlayan da bu çekim kuvvetidir.

Dünya’nın Güneş etrafında belirli bir yörüngede dolandığını belirtmiştik. Peki bir şekilde Dünya yörüngesinden çıkarsa ne olur? Kısa cevap: Dünya üzerindeki hayat sona erer.

Şimdiki yörüngesinde olmayan Dünya, doğrudan Güneş tarafından çekilecektir. Dünya’nın şimdiki üzerinde bulunduğu yörüngesi, Güneş’in Dünya’yı doğrudan kendisine yaklaştırmasını engeller. Bir çatının üzerinde ileriye doğru tenis topu fırlattığınızı düşünün. Tenis topunu ne kadar hızlı fırlatırsanız, kat ettiği mesafe ve yere düşme süresi o kadar artacaktır. Dünya’nın saniyedeki 29.8 kilometrelik dönüş hızı da, Güneş’in yer çekimi etkisinin üstesinden gelmesini sağlar. Eğer yörünge değişirse, her şey çok hızlı bir şekilde değişecektir. Dünya ve üzerindekiler hızla Güneş’e yaklaşmaya başlayacaktır.

Bizi belki Güneş’in ani çekim etkisine maruz bırakmayacak, yörüngedeki ufak değişimlerin bile Dünya üzerinde büyük sonuçları olabilir. Güneş’e çok az yaklaşmamız bile, Dünya’yı oldukça ısıtır. Aynı zamanda bu ısınmadan kaynaklı buzullar eriyeceğinden deniz seviyelerinde artış gözlenecektir ve belki de bütün karasal bölgeler sular altında kalacaktır. Güneş’in ısı-sıcaklığının bir kısmını absorbe eden karasal bölgeler olmadan da, Dünya sürekli ısınmaya devam edecektir.

Tam tersi şekilde, Dünya’nın Güneş’ten çok az bir miktar uzaklaşması gezegenimizi dondurabilir. Okyanuslar buz ile kaplanır ve aynı zamanda yörüngede dolanma süresi artacağından yılların da süresi uzayacaktır.

Bunun yanı sıra, Dünya’nın yörüngesini değiştirecek herhangi bir etkinin Güneş Sistemi’nin geri kalanını da etkilemesi muhtemeldir. Gezegenlerin Güneş etrafında dolanma yörüngelerindeki ufak değişiklikler bile, çarpışmalarına sebep olabilir.

Kaynak
*Bilimfili - "Dünya’nın Yörüngesi Değişirse Ne Olur?"
http://bilimfili.com/dunyanin-yorungesi-degisirse-ne-olur/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum