Dünya'nın Manyetik Alanındaki Değişimler Depremleri Önceden Haber Verebilir Mi?
Dünya'nın Manyetik Alanındaki Değişimler Depremleri Önceden Haber Verebilir Mi?

Bir sonraki büyük deprem dünyanın herhangi bir yerinde vurduğunda, bu uyarı vermeden gelecek, altyapıyı yok edecek ve hayatları riske atacak.

Yine de olaya kadar geçen günlerde, devasa jeolojik güçler zaten iş başında olacak ve teoride yaklaşan felaketi şekillendirecek.

Olası bir işaret, gezegenimizin etrafında dönen ve akan manyetik alandaki titremeleri içerebilir. Onlarca yıldır araştırmacılar, inandırıcı kanıtlar olmadığı için, olası sarsıntılara karşı manyetik imzalar aramanın yararlarını tartışıyorlar.

Sistem mühendisliği hizmetleri şirketi Stellar Solutions bünyesinde bir insani araştırma projesi olan QuakeFinder tarafından, Google Accelerated Science ekibiyle iş birliği içinde yürütülen, vaka kontrollü yeni bir çalışma, bunları aramaya devam etmek için iyi bir neden olabileceği sonucuna varıyor.

2005 ve 2019 yılları arasında Kaliforniya'da bir dizi önemli depreme yol açan yerel manyetik değişikliklerin yer tabanlı ölçümlerine makine öğrenimini uygulayan araştırmacılar, daha fazla çalışma gerektiren bir modelin işaretleri buldular.

Bu, gözlemledikleri etkinin mutlaka depremleri tahmin etmek için kullanılabileceği anlamına gelmiyor, ancak yine de bu gelecekteki çalışmalar için büyüleyici bir ipucu.

QuakeFinder direktörü Dan Schneider, Eos'ta Joshua Rapp Learn'e “Bu sinyalin her depremden önce var olduğunu iddia etmiyoruz” dedi.

Yine de bulgular, büyük sarsıntıların elektromanyetik tahminlerinin tartışmalı konusunu biraz daha canlı tutmak için yeterli olabilir.

Depremlerden önce manyetik alandaki varsayımsal dalgalanmaların arkasındaki öncüller kulağa yeterince mantıklı geliyor. Bazıları, bir depremden önce kabukta oluşan büyük basınç oluşumunun, teorik olarak, kaya katmanlarının özelliklerini iletkenliklerini etkileyecek kadar değiştirebileceğini iddia ediyor.

Diğer çalışmalar, manyetik aktiviteyi etkilemek için gerekli elektrik akımlarını yaratarak, serbest bırakılmadan önce birikerek kapana kısılmış gaz ceplerine işaret ediyor.

Manyetik alanda ortaya çıkan ultra düşük frekans değişimlerini tespit etmek, yetkililere büyük bir şeyin patlayacağına dair uyarı verecek ve toplulukların büyüyen bir kasırga için yaptığı gibi hazırlanmak için zaman sağlayacaktır.

Ne yazık ki, kulağa umut verici bir fikir gibi gelen, uygulamada birtakım engellerle karşılaşıyor.

Birincisi, pek çok şey, bir manyetik alanın yerel ölçümlerinde düşük frekanslı yalpalamalar yaratabilir. Yakındaki trafikteki artışlar veya güneş aktivitesindeki küçük değişimler bile jeolojik bir rahatsızlıkla karıştırılabilecek bir veriye neden olabilir.

Bu gürültüden güvenilir bir sinyalin çözülmesi, büyük sarsıntıların yakınında sabit konumlarda doğru ölçüm ekipmanına sahip olmayı gerektirir. Bunun olduğu yerde bile, istatistiksel bir örnek için doğru büyüklükte yeterli depremin kaydedilmesi gerekir.

Kaliforniya eyaletinin her yerinde fayların yakınında bulunan araştırma alanları ile Quakefinder, bu engellerin üstesinden gelmek için sağlam bir konumdadır.

Farklı araştırma alanlarına gömülü manyetometreler, araştırmacılara, büyüklüğü 4.5'ten büyük depremler hakkında oldukça büyük miktarda veri sağladı.

İki yakın bölgeden ölçüm yapılan depremler seçildikten ve uygun kayıt yapılmayan iki bölge hariç tutulduktan sonra, araştırmacılara 19 depremin ölçümleri kaldı.

Bu örnek daha sonra iki gruba ayrıldı, biri bilinen etkilerden potansiyel kalıpları ayırmaya çalışan bir makine öğrenimi çalışmasının temeli olarak hizmet ederken, ikinci grup olası keşifler için bir test görevi gördü.

İşlem tarafından tanımlanan ve test çalıştırmasında onaylanan sinyal-gürültü oranı tam olarak güçlü değildi. Araştırmacıların yayınladıkları raporlarında kabul ettikleri gibi, önceki araştırmalarda depremlerden önceki bariz elektromanyetik anormallikler "çok daha önce gözlemlenmiş, belgelenmiş ve kabul edilmiş olurdu".

Ancak elektromanyetik parıltıda, bir depremden üç gün öncesine kadar var olabilecek, yağmur fırtınasındaki şüpheli bir durum gibi merak uyandıran bir şeyin gizlendiğini öne sürüyorlar. Daha büyük bir örneklem kullanan araştırmacıların yönteminin ince ayarı, neler olup bittiğini belirleyebilir.

Şimdilik, titremeleri tahmin etmek için gezegenin manyetik alanındaki küçük değişiklikleri kullanma fikri tartışmalı olmaya devam ediyor. Ancak bunun gibi sonuçlarla desteklenen daha fazla araştırma, sonunda kırılma noktasındaki bir hatanın gizli fısıltılarını ortaya çıkarabilir.

Bu araştırma, Journal of Geophysical Research: Solid Earth'te yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum