Dünyanın En Büyük Uçağı Mriya, Rusya'nın Ukrayna'ya Saldırısı Sırasında İmha Edildi
Dünyanın En Büyük Uçağı Mriya, Rusya'nın Ukrayna'ya Saldırısı Sırasında İmha Edildi

Ukrayna'nın devlete ait Ukroboronprom grubu pazar günü yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük uçağı Antonov-225’in, Moskova'nın işgalinin dördüncü gününde Kiev dışındaki Rus hava saldırıları sırasında imha edildiğini söyledi.

Gruptan yapılan açıklamada, "Rus işgalciler Ukrayna havacılığının amiral gemisi AN-225'i Kiev yakınlarındaki Gostomel'deki Antonov havaalanında imha etti" denildi.

Uçak dünyada benzersizdi, 84 metre uzunluğunda, saatte 850 kilometreye kadar bir hızda, 250 metrik tona kadar kargo taşıyabiliyordu.

Ukraynaca'da "rüya" anlamına gelen "Mriya" olarak adlandırılmıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba pazar günü Twitter'da "Bu, dünyanın en büyük uçağı olan AN-225 'Mriya'ydı" dedi.

“Rusya bizim 'Mriya'mızı yok etmiş olabilir. Ama güçlü, özgür ve demokratik bir Avrupa devleti hayalimizi asla yıkamayacaklar. Biz galip geleceğiz!" diye ekledi.

Gostomel havaalanında, Başkan Vladimir Putin tarafından perşembe günü başlatılan Rusya işgalinden bu yana şiddetli çatışmalar yaşandı.

Rus ordusu, stratejik altyapıyı ele geçirmeye çalıştığını söyledi.

Silah üreticisi Ukroboronprom, "Mriya"yı restore etmenin 3 milyar ABD dolarına (2,7 milyar Euro) mal olacağını ve beş yıldan fazla sürebileceğini tahmin ediyor.

Grup, "Misyonumuz, bu masrafların Ukrayna havacılığına kasten zarar veren Rusya tarafından karşılanmasını sağlamaktır" dedi.

Başlangıçta Sovyet havacılık programının bir parçası olarak inşa edilen An-225, ilk uçuşunu 1988'de yaptı.

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra yıllarca uçmadıktan sonra, mevcut tek kopya 2001'de Kiev'den yaklaşık 20 kilometre uzaktaki Gostomel'de bir test uçuşu yaptı.

Ukrayna'nın Antonov Havayolları tarafından kargo uçuşları için işletildi ve COVID-19 salgınının başlangıcında yoğun talep gördü.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum