Dünya'nın 27 Milyon Yılda Bir 'Kalbi Atıyor' ve Neden Olduğu Hakkında Hiçbir Fikrimiz Yok
Dünya'nın 27 Milyon Yılda Bir 'Kalbi Atıyor' ve Neden Olduğu Hakkında Hiçbir Fikrimiz Yok

Son 260 milyon yılda dinozorlar gelip gitti, Pangea bugün gördüğümüz kıtalara ve adalara ayrıldı ve insanlar yaşadığımız dünyayı hızla ve geri dönülmez bir şekilde değiştirdi.

Eski jeolojik olaylarla ilgili yakın zamanda yapılan bir araştırma, gezegenimizin yaklaşık her 27 milyon yılda bir yavaş, sabit bir jeolojik aktivite "kalp atışı"na sahip olduğunu gösteriyor.

Nabzı inanılmaz derecede yavaş olan Dünya’da, 27,5 milyon yılda bir volkanik aktivite, kitlesel yok oluşlar, levhaların yeniden düzenlenmesi ve deniz seviyesindeki yükselmeler gibi felaket denilebilecek jeolojik olaylar yaşanıyor. Neyse ki, araştırma ekibi bir sonraki 'kalp atışı' için daha 20 milyon yılımız olduğunu belirtiyor.

New York Üniversitesi'nden jeolog ve çalışmanın baş yazarı Michael Rampino, 2021'de yaptığı açıklamada, "Birçok jeolog jeolojik olayların zaman içinde rastgele olduğuna inanıyor" dedi. "Ancak çalışmamız, ortak bir döngü için istatistiksel kanıtlar sağlıyor, bu da bu jeolojik olayların birbiriyle ilişkili olduğunu ve rastgele olmadığını gösteriyor."

Ekip, son 260 milyon yıldaki 89 iyi anlaşılmış jeolojik olayın yaşları üzerinde bir analiz yaptı.

Aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi, o zamanların bazıları zordu.

"Bu olaylar arasında deniz ve deniz dışı yok oluşlar, büyük okyanus anoksik olaylar, kıtasal sel-bazalt patlamaları, deniz seviyesindeki dalgalanmalar, küresel levha içi magmatizma darbeleri ve deniz tabanı yayılma oranlarındaki ve levha yeniden yapılanmalarındaki değişiklik zamanları yer alıyor."

"Sonuçlarımız, küresel jeolojik olayların genel olarak ilişkili olduğunu ve temeldeki ~ 27,5 milyon yıllık bir döngü ile atımlar halinde geldiğini gösteriyor."

Jeologlar uzun süredir jeolojik olaylardaki potansiyel bir döngüyü araştırıyorlar. 1920'lerde ve 30'larda, dönemin bilim insanları, jeolojik kaydın 30 milyon yıllık bir döngüye sahip olduğunu öne sürerken, 1980'ler ve 90'larda araştırmacılar, o zamanki en iyi tarihli jeolojik olayların 26,2 ila 30,6 milyon yıllık süre aralığında gerçekleştiğini buldu.

Aynı yazarlar tarafından 2020'nin sonlarında yayınlanan bir araştırma, bu 27,5 milyon yıllık işaretin, kitlesel yok oluşların da gerçekleştiği zaman olduğunu ileri sürdü.

Bu araştırmaya dahil olmayan Adelaide Üniversitesi'nden tektonik jeolog Alan Collins, ScienceAlert'e "Bu makale oldukça iyi, ancak aslında bu fenomen hakkında daha iyi bir makalenin [Müller ve Dutkiewicz tarafından 2018'de yayınlanan bir makale olduğunu düşünüyorum" dedi.

Sidney Üniversitesi'ndeki iki araştırmacı tarafından hazırlanan 2018 tarihli makale, Dünya'nın karbon döngüsüne ve levha tektoniğine bakarak bu döngünün yaklaşık 26 milyon yıl uzunluğunda olduğu sonucuna vardı.

Collins, bu son çalışmada, ekibin baktığı olayların çoğunun nedensel olduğunu, yani birinin diğerine doğrudan neden olduğunu, dolayısıyla 89 olayın bazılarının birbiriyle ilişkili olduğunu açıkladı. Denizlerin yok olmasına neden olan anoksik olaylar buna örnek olarak gösterilebilir.

26-30 milyon yıllık bu döngü gerçek ve daha uzun bir süreyi kapsıyor gibi görünüyor, ayrıca bunun altında yatan nedenin ne olduğu da net değil.

Araştırma Geoscience Frontiers'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum