Dünyadaki Mümkün Olan En Uzun Yürüyüş Rotası
Herhangi bir büyük su kütlesini geçmeden ne kadar ileri gidebilirsiniz?

Dünyanın herhangi bir noktasından başlayarak, herhangi bir büyük su kütlesini geçmeden biri ne kadar yürüyebilir?

1994 yapımı "Forrest Gump" filminden etkilenerek, bu büyük kıtayı, Amerika Birleşik Devletleri'ni yürüyerek geçmenin ne kadar süreceğini ve bu yolculuğun kaç kilometre uzunluğunda olacağını düşünerek bu soruyu yanıtlamaya başlayabiliriz. Kaliforniya'dan Georgia'ya en kısa rota, 3.764 kilometre uzunluğundadır ve hızınıza bağlı olarak 3 ila 5 ay sürebilir, kuzey Kaliforniya'dan Maine'e en uzun rota ise 5.676 kilometredir ve tamamlamak 6 aydan fazla sürer.

Bununla birlikte, ABD kıtasının genişliği, Arjantin, Ushuaia'dan Alaska'daki Prudhoe Körfezi'ne yaklaşık 30.500 kilometre uzanan bir yol ağı olan Pan-Amerikan Otoyolu'nun uzunluğuyla karşılaştırıldığında sönük kalıyor. Panama Kanalı boyunca köprü veya kilit yollarıyla bir yürüyüş içeren rota, tamamen araba ile geçilemezken, Kolombiya ve Panama yolları, olarak bilinen 106 kilometrelik yoğun ormanlık bir alanla ayrılmaktadır.

Arjantin'den Alaska'ya trekking yapan ilk kişi, 1977'de çok parçalı olarak, 30.608 kilometrelik bir yürüyüşe başlamış ve sonunda 1983'te 2.425 gün sonra bitirmişlerdir. Holly Harrison, Eski bir ABD Ordusu Korucusu, aynı yolculuğu2018'de yürüyerek yaptı ve sadece 530 günde daha doğrudan 23.305 kilometrelik yürüyüşü tamamladı.

Cesur bir Reddit kullanıcısı tarafından 2020'nin ortalarında Google Haritalar ile çizildiği üzere, mümkün olan en uzun yolculuk için başka bir aday Güney Afrika'nın Cape Town kentinde başlıyor ve 22.104 kilometre sonra Rusya’da sona eriyor.

Ancak biri, Orta Asya dağları gibi geçilmez arazileri tamamen görmezden gelmelerine izin veren varsayımsal yürüyüş rotasında, düz bir çizgide yürümek isterse, seyahat Çin'de başlayıp güneybatı Portekiz'de sona erebiliyor.

2018 yılında, Cork, İrlanda'daki Collins Aerospace Applied Research and Technology'de çalışan bir elektrik mühendisi ve fizikçi olan Rohan Chabukswar ve Yeni Delhi'deki IBM Research'te mühendis olan Kushal Mukherjee, herhangi bir cismi geçmeyen, mümkün olan en uzun düz kara rotasını hesapladı.

Mümkün olan en uzun düz çizgi yolun belirleme alıştırmasının bir parçası olarak oluşturulan 11.240 kilometrelik patika güneydoğu Çin'de başlıyor. Daha sonra 13 ek ülkeden (Moğolistan, Kazakistan, Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Avusturya, Lihtenştayn, İsviçre, Fransa ve İspanya) geçerek Sagres, Portekiz yakınlarında sona eriyor.

Yazarlar bunun eğlence amaçlı bir egzersiz olduğunu kabul ediyor ve bir uyarıları var, “büyük bir daire rotası kullanmak, elipsoidal gezegenimizde iki nokta arasındaki en kısa kara mesafesi olarak algılanıyor," diyor baş haritacı olan Dan Cole. "Yani, Chabukswar ve Mukherjee tarafından hesaplanan yörüngenin büyük olasılıkla kara üzerinde mümkün olan en uzun düz yol olduğuna katılıyorum."

İlk olarak Live Science'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum