Dünya Benzeri Bu 2 Gezegenin Üzerinde Canlı Yaşamı Bulunması İçin Her Şey Çok Uygun
Dünya Benzeri Bu 2 Gezegenin Üzerinde Canlı Yaşamı Bulunması İçin Her Şey Çok Uygun

Diğer gezegenlerde yaşam arayışında, birkaç umut verici ipucu ortaya çıktı: Gökbilimciler, GJ 1002 adlı kırmızı bir cüce yıldızın etrafındaki yaşanabilir bölgede duran, Dünya benzeri kütlelere sahip 2 gezegen belirlediler.

Bir yıldızın etrafındaki yaşanabilir bölge, bir gezegende yaşamı desteklemek için çok sıcak veya çok soğuk arasındaki noktada olmalıdır. Bu bölgede olmak için, gezegenlerin yıldızlarının yörüngesinde, teorik olarak yüzeylerinde sıvı su olabilecek bir mesafede olması gerekir.

İspanya'daki Instituto de Astrofísica de Canarias'tan (IAC) astrofizikçi Vera María Passenger, "GJ 1002, Güneş'in ancak sekizde biri kadar kütleye sahip bir kırmızı cüce yıldızdır" diyor. "Oldukça soğuk, sönük bir yıldız. Bu, yaşanabilirlik bölgesinin yıldıza çok yakın olduğu anlamına geliyor."

Fotoğraf: GJ 1002 yıldızının yörüngesinde dönen Dünya kütleli 2 gezegenin sanatsal çizimi. (Alejandro Suárez Mascareño/Inés Bonet/IAC)

Henüz uzaylı yaşamını ve hatta akan suyu doğrulamaktan çok uzakta olsak da, GJ 1002b ve GJ 1002c şu ana kadar tüm şartları sağlıyor - ve Güneş Sistemimizden yalnızca 16 ışık yılı uzaklıktalar.

2 uzay gözlem cihazı – ESPRESSO (Kayalık Ötegezegenler ve Sabit Spektroskopik Gözlemler için Echelle Spektrografı) ve CARMENES (Yakın kızılötesi ve optik Echelle Spektrografları ile Exoearths ile M cüceleri için Calar Alto yüksek çözünürlüklü arama) – nokta tespiti için birlikte kullanıldı.

Bunun nedeni, GJ 1002'den çıkan zayıf ışığın, imzalarını tanımak için büyük hassasiyete sahip aletler gerektirmesidir. Araştırma ekibi, gezegenleri tespit etmek için 2017 ile 2021 yılları arasında alınan 139 spektroskopik gözlemi (derin uzay radyasyon ölçümleri) kullandı.

Şimdiye kadar, bu gök cisimleri hakkında, bulundukları yerler dışında pek bir şey bilmiyoruz. GJ 1002b yıldızına en yakın olanıdır ve bir yörüngeyi tamamlaması 10 günden biraz fazla sürer; GJ 1002c, 20 günden biraz daha uzun bir yörüngeyle daha da uzakta.

İyi haber şu ki, GJ 1002b ve GJ 1002c'nin nispeten yakın olması, daha ayrıntılı gözlemlerin yapılmasının daha kolay olduğu anlamına geliyor. Bir sonraki adım, atmosferlerini yansıttıkları ışığa veya yaydıkları ısıya göre değerlendirmek olacaktır.

Şu anda gözlemlenen toplam 5.000 dış gezegen - Dünyamızın dışındaki gezegenler - var. Teleskoplar ve veri işleme algoritmaları geliştikçe, daha küçük ve Dünya'dan daha uzaktaki nesneleri tespit edebiliyoruz.

Teknolojideki bu gelişmeler sayesinde, uzayda ışık yılı uzakta olsalar bile, bu uzak gezegenlerdeki yaşamın kimyasal imzalarını ölçebilmeye yaklaşıyoruz.

Araştırma Astronomy & Astrophysics'te yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum