Drone Sürüleri, Ormanda Ürkütücü Bir Hassasiyetle Geziniyor
Drone Sürüleri, Ormanda Ürkütücü Bir Hassasiyetle Geziniyor

Çin'deki bir bambu ormanında 10 parlak mavi insansız hava aracından oluşan bir sürü havalanıyor, sonra darmadağın dallar, çalılar ve engebeli zeminler arasında yolunu değiştiriyor ve ormandaki en iyi uçuş yolunda otonom olarak seyrediyor.

Zhejiang Üniversitesi'ndeki bilim insanları tarafından yönetilen deney, bilim kurgu sahnelerini çağrıştırıyor ve yazarlar, Science Robotics dergisinde yayınlanan makalelerinin açılışında Star Wars, Prometheus ve Blade Runner 2049 gibi filmlere atıfta bulunuyorlar.

Xin Zhou liderliğindeki ekip, "Burada, böyle bir geleceğe doğru bir adım atıyoruz" diye yazdı.

 

Bu çalışma teorik olarak, koruma ve afet yardımı çalışmaları için havadan haritalama da dâhil olmak üzere sayısız gerçek dünya uygulamasına yardımcı olabilir. Ancak, uçan robotların birbirlerine veya nesnelere çarpmadan yeni ortamlara uyum sağlayabilmeleri ve böylece kamu güvenliğini tehlikeye atabilmeleri için teknolojinin olgunlaşması gerekiyordu.

Araştırmada yer almayan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden robotist Enrica Soria, drone sürülerinin geçmişte test edildiğini, ancak ya engelsiz açık ortamlarda ya da programlanan bu engellerin konumuyla birlikte test edildiğini söyledi.

Deneyin "etkileyici" olduğunu da ekleyerek, "Burada, ilk kez yapılandırılmamış bir ortamda, vahşi doğada başarılı bir şekilde uçan bir dron sürüsü var" dedi.

Avuç içi büyüklüğündeki robotlar, derinlik kameraları, yükseklik sensörleri ve bir yerleşik bilgisayar ile amaca yönelik olarak yapılmıştır. En büyük ilerleme, sürü içinde çarpışmadan kaçınma, uçuş verimliliği ve koordinasyonu içeren akıllı bir algoritmaydı.

Bu drone'lar GPS gibi herhangi bir dış altyapıya bağlı olmadığı için doğal afetlerde sürüler halinde kullanılabiliyor.

Örneğin, hasarı araştırmak ve nereye yardım gönderileceğini belirlemek için depremden etkilenen bölgelere veya insanları göndermenin güvenli olmadığı binalara gönderilebilirler.

Bu tür senaryolarda tek dronları kullanmak kesinlikle mümkündür, ancak özellikle sınırlı uçuş süreleri göz önüne alındığında, sürü yaklaşımı çok daha verimli olacaktır.

Bir başka olası kullanım, sürünün toplu olarak ağır nesneleri kaldırmasını ve teslim etmesini sağlamaktır.

Daha karanlık bir taraf da var: Sürüler, günümüzde uzaktan kumandalı tek dronlar gibi, askerler tarafından silahlandırılabilir. Pentagon bu konuya ilgisini defalarca kez dile getirdi ve kendi testlerini yürütüyor.

Soria, "Askeri araştırmalar dünyanın geri kalanıyla açıkça paylaşılmıyor ve bu nedenle gelişmelerinin hangi aşamasında olduklarını hayal etmek zor" dedi.

Ancak bilimsel dergilerde paylaşılan ilerlemeler kesinlikle askeri kullanıma sunulabilir.

Çinli ekip, dronlarını farklı senaryolarda test etti - bambu ormanında kaynaşmak, yüksek trafikli bir deneyde diğer dronlardan kaçınmak ve robotların bir kişinin liderliğini takip etmesini sağlamak.

Zhou bir blog yazısında, "Çalışmamız, çok yoğun ormanlarda bile özgür bir sürü halinde sorunsuzca uçan kuşlardan ilham aldı" diye yazdı.

Soria için, bu tür insansız hava araçlarının gerçek hayattaki çalışmalarda kullanıldığını görmemiz sadece birkaç yıl meselesi. Ancak ilk olarak, sürekli olarak insanlarla ve araçlarla karşılaşacakları şehirler gibi ultra dinamik ortamlarda test edilmeleri gerekecek.

Düzenlemelerin de yetişmesi gerekecek, bu da ek zaman alıyor.​

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum