Dev Güneş Patlaması Dünyaya Doğru Yol Alıyor
Dev Güneş Patlaması Dünyaya Doğru Yol Alıyor

Göz kamaştırıcı kuzey ışıkları, ikisi doğrudan Dünya'ya yönelen tek bir güneş lekesinden patlayan 17 güneş patlamasının tespit edilmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin güneyinde gökyüzünü aydınlatabilir.

İki patlama, bir "yamyam koronal kütle atımı" ile birleşti ve saatte 3.027.599 kilometre hızla bize doğru geliyor.

G3 fırtınaları güçlü jeomanyetik fırtınalar olarak sınıflandırılır, bu da yaklaşan Güneş patlamasının aurora'yı Pennsylvania, Iowa ve Oregon kadar güneye getirebileceği anlamına gelir.

AR2975 adı verilen güneş lekesi, 28 Mart Pazartesi gününden bu yana Güneş'in plazmasından elektrik yüklü parçacıkların alevlerini fırlatıyor.

Güneş lekeleri, elektrik yüklerinin akışıyla oluşturulan güçlü manyetik alanların, aniden kopmadan önce bükülerek düğümlendiği, Güneş'in yüzeyindeki alanlardır. Ortaya çıkan enerji salınımı, güneş patlamaları adı verilen radyasyon patlamaları veya koronal kütle atılımları (CME'ler) adı verilen patlayıcı güneş enerjisi jetleri başlatır.

Yamyam koronal kütle fırlatmaları, hızlı hareket eden güneş patlamaları, uzayın aynı bölgesindeki daha önceki patlamaları geride bırakarak, güçlü bir jeomanyetik fırtınayı tetikleyen dev, birleşik bir dalga cephesi oluşturmak için yüklü parçacıkları süpürdüğünde meydana gelir.

SWPC'ye göre, CME'lerin Dünya'ya ulaşması genellikle yaklaşık 15 ila 18 saat sürer.

Bunu yaptıklarında, Dünya'nın manyetik alanı, manyetik alan çizgilerini dalgalandıran ve atmosferdeki molekülleri harekete geçiren yüksek enerjili parçacıkların dalgaları tarafından hafifçe sıkıştırılır ve gece gökyüzünde renkli auroralar yaratmak için ışık şeklinde enerji açığa çıkar.

Fırtınadan gelen enerjinin manyetik alanımız tarafından zararsız bir şekilde emilmesi bekleniyor, ancak büyük güneş fırtınaları hala hasara yol açma potansiyeline sahip. SWPC'ye göre G3 fırtınaları "aralıklı uydu navigasyonu ve düşük frekanslı radyo navigasyon sorunlarına" neden olabilir.

Şubat ayındaki yakın tarihli bir fırtına, 40 Starlink uydusunda hasara neden oldu ve bilim insanları, daha da büyük bir fırtınanın dünya çapında internet kesintilerine neden olabileceği konusunda uyardılar.

Bilim insanları, çağdaş tarihte tanık olunan en büyük güneş fırtınasının, kabaca 10 milyar 1 megaton atom bombasıyla aynı enerjiyi taşıyan 1859 Carrington Olayı olduğunu düşünüyor.

Dünyaya çarptıktan sonra, güçlü güneş parçacıkları akışı tüm dünyadaki telgraf sistemlerini çökertti ve Karayipler kadar güneyde Dolunay ışığından daha parlak auroraların görünmesine neden oldu.

Benzer bir olay bugün olsaydı, bilim insanlarına göre 1989 Quebec elektrik kesintisine neden olan güneş fırtınası gibi trilyonlarca dolarlık hasara ve yaygın elektrik kesintilerine neden olurdu.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum