Dava sonuçlarını tahmin eden yapay zeka geliştirildi
Bilim insanları, AİHM'de görülen yüzlerce davanın sonucunu, büyük oranda doğru tahmin edebilen yapay zeka sistemi geliştirdi. 'Robot yargıç'lar, davaların ne şekilde karara bağlanacağını yüzde 79 oranında doğru tahmin edebiliyor.

BBC'de yer alan habere göre, Londra Kolej Üniversitesi (UCL), Sheffield ve Pennsylvania üniversitelerinden bilim insanlarının geliştirdiği yapay zeka sistemi, AİHM'de görülen davaların ne şekilde karara bağlanacağını yüzde 79 oranında doğru tahmin edebiliyor.

İNCE FARKLARI ALGILAYAMIYOR

Uzmanlarca, gazetecilik, hukuk ve muhasebe alanlarında giderek yaygın şekilde kullanılan yapay zekanın, adli davalardaki ince farkları algılayamadığı belirtilirken, çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, yakın zamanda avukatlara gerek kalmayacağının söylenemeyeceğini kaydediyor. Araştırmanın başındaki UCL'den Dr. Nikolaos Aletras, "Her ne kadar heyecan verici olsa da yakın zamanda yapay zekanın hakim ve avukatların yerini alacağını düşünmüyoruz. Çalışmamızın, davaların belirli bir karara bağlanmasında hızlı ve etkili modelleme yapılmasına yardımcı olacağını düşünüyoruz" dedi.

AİHM DAVALARINA ÖNEMLİ KATKILAR SUNABİLİR

Aletras, çalışmanın özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) ihlali nedeniyle açılan davaların aydınlatılmasında önemli katkıları olabileceğine dikkati çekti. Çalışma kapsamında, AİHS'in işkence yasağıyla ilgili 3'üncü, adil yargılamayla ilgili 6'ncı ve özel hayata saygıyla ilgili 8'inci maddelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle açılan 584 davanın, İngilizce veri kümeleri sisteme girildi.

ALGORİTMALAR OLUŞTURUYOR

Temel haklarla ilgili olmaları ve yeterli miktarda veriye ulaşılabilmesi nedeniyle seçilen söz konusu davalarla ilgili algoritmalar oluşturan yapay zeka sistemi, metinlerdeki modellere göre her bir dava dosyası için, "ihlal" veya "ihlal değil" kararını verdi.

Öte yandan araştırmacıların, sistemi daha fazla veriyle test edecekleri kaydedildi.

DAHA SEMANTİK BİR NOKTAYA GELECEK

Aletras ayrıca sistemin tanık ve avukatların ifadelerinden sonuçlar çıkaracak noktaya kadar geliştirilmesinin önünde engel olmadığını ifade etti.

Yapay zekanın hakim ve avukatların yerini alacağını düşünüyor musunuz?

Kaynak
https://tr.sputniknews.com/bilim/201610241025451562-dava-sonuclarini-tahmin-eden-yapay-zeka/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum