CRISPR Teknolojisiyle Faredeki HIV Virüsü Yok Edildi
AIDS"le mücadelede önemli bir gelişim sağlandı. Bilim insanları CRISPR/Cas9 teknolojisini kullanarak fare hücresindeki HIV virüsünü etkisiz hale getirdiler.

Şu anda bu ölümcül virüse sahip olan hastaların, virüsün kendini kopyalamasını baskı altına almak için anti-retroviral ilaçlardan oluşan bir karışımı kullanmaları gerekiyor.  CRISPR/Cas9 teknolojisi HIV-1 DNA kodları dahil olmak üzere herhangi bir genetik kodu makasla kesercesine doğrulukla hücreden silebiliyor. HIV-1 DNA hücreden çıkartıldığında virüsün kendini kopyalaması da engelleniyor.

Bu çalışma Molecular Therapy dergisinde yayınlandığında, bilim insanları HIV'in CRISPR kullanarak vücuttan tamamen yok edilebileceğini ilk defa göstermiş oldular. Sadece bir terapiden sonra farenin tüm organlarında enfeksiyon kalıntıları başarılı bir şekilde kaldırıldı.

Fakat bu kalıcı bir çözüm değil ve bu konu üzerinde çalışmalar yeni başladı. Ve bu teknik şu ana kadar sadece farelere uygulandı. Fakat bilim insanları çalışmalarını insana uyarlayabilirlerse, yakın gelecekte bu teknolojinin insanlar üzerinde de denendiğini görebiliriz.

"Sonraki safhada amacımız,  deneyler için  daha uygun olan Primat türlerindeki HIV-1 DNA'sının T hücrelerinde ve beyin hücreleri dahil olmak üzere tüm potansiyel hücrelerde yok edilmesi '' diyor  çalışmada görev alan Dr. Khalili.'' Nihai hedefimiz, AIDS hastalığının klinik tedavisinin sağlanması'' .

Kaynak
https://techcrunch.com/2017/05/03/scientists-have-eliminated-hiv-in-mice-using-crispr/

0 yorum