Çinli Gezici, Mars'ın Düşünüldüğünden Çok Daha Uzun Süre Islak Olduğuna İlişkin Daha Fazla Kanıt Ortaya Çıkardı
Çinli Gezici, Mars'ın Düşünüldüğünden Çok Daha Uzun Süre Islak Olduğuna İlişkin Daha Fazla Kanıt Ortaya Çıkardı

Milyarlarca yıl önce Mars, bugünkü soğuk çöle kıyasla çok farklı bir dünyaydı. Yüzeyinde su vardı. Havada veya yer altında kaybolan an tam olarak belirlenmemiştir ve son araştırmalar, aslında önceden düşünülenden daha uzun süre ıslak kalmış olabileceğini düşündürmektedir. Şimdi, Çinli Zhurong Mars gezicisi bu senaryoyu destekleyen daha fazla kanıt buldu.

Altı tekerlekli robot, 3.300 kilometre çapındaki Mars'ın en büyük çarpma havzası (aynı zamanda Güneş Sistemi'ndeki en büyük) olan Utopia Planitia'yı keşfediyor. En son 1970'lerde, Zhurong gelmeden önce NASA'nın Viking 2'si tarafından ziyaret edilmişti. Science Advances dergisindeki bilim insanlarının bildirdiğine göre, daha yeni robotik kaşif, suyun varlığında oluşmuş gibi görünen kayalar buldu. Bu, Mars'ta görülmemiş bir şey değil, ancak oluşumlarının zamanlaması kesinlikle heyecan verici.

Bölge, Mars'taki jeolojik tarihin kapsamlı ve daha modern dönemi olan Amazon dönemine aittir. Yüzey üzerindeki etkinin istatistiksel sayılarına dayanarak, bölge 700 milyon yıl önce yeniden ortaya çıkmış olabilir. Doğrudan analiz olmadan, kayaların gerçek yaşını tahmin etmek zordur, bu nedenle bundan çok daha yaşlı olabilirler, ancak bulgular yine de Mars'ın yüzeyinde uzun bir süre sıvı su ve buz olduğunu gösteriyor.

Ekip ayrıca, Zhurong'un keşfetmekte olduğu bölgenin, diğer yerlerde görülenlere kıyasla farklı özelliklere sahip sert bir toprak veya duricrust tabakasından oluştuğunu buldu. Ekip, belirli duricrust'un (toprağın yüzeyinde veya yakınında sert bir tabaka) tuzlu yer altı suyunun varlığından oluşabileceğine, yavaş yavaş buharlaşarak duricrust'u çimentolaştırabileceğine inanıyor.

Yakın jeolojik geçmişte yer altında sıvı su bulunmasının, Mars'ı anlamamız, geçmişte ve hatta bugün orada yaşam olasılığı ve gelecekteki herhangi bir keşif - ister robotik ister kişisel olsun - üzerinde etkileri vardır.

"Bu tür ortamların yerinde tanımlanması, Mars için daha önce düşünülenden daha aktif bir Amazon yüzey hidrosferine işaret ediyor. Zhurong iniş alanı (ve kuzeydeki ovalar), gelecekteki insan Mars keşifleri için yerinde kaynak kullanımı için hidratlı mineraller ve muhtemelen öğütülmüş buz şeklinde önemli miktarda erişilebilir su içerebilir.” diye yazdı yazarlar.

Mars, su zengini geçmişinin sırlarını göğsüne yakın tutmaya devam ediyor, ancak yavaş ve emin adımlarla onları keşfetmekte daha iyi oluyoruz.

Bu yazı IFLSCIENCE'da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum