Çin’de İlk Başarılı Jetpack Uçuşu Gerçekleşti
Profesyonel sahne dublörü Nick Macomber, geçtiğimiz hafta sonu Çin’deki ilk başarılı jetpack uçuşunu gerçekleştirerek tarihe geçti; ancak hemen bir tane satın almak için heveslenmeyin. Bir süre daha işe sırtımıza taktığımız jet motoru ile gidemeyeceğiz.

China Daily adlı haber organının bildirdiğine göre 1000 kişi bu tarihi ana tanıklık etti ve Macomber, bu 1000 kişinin gözleri önünde 10 katlı bir bina kadar yükselerek (ortalama 30 metre) güvenli bir şekilde geri indi. Tüm uçuş ise sadece 27 saniye sürebildi; çünkü jetpackin teknolojisi kalkış için çok yüksek miktarda yakıta ihtiyaç duyuyor.

Macomber sonrasında yaptığı röportajda “gökyüzünde bisiklet sürmek gibiydi” diyor; “benim bir parçam gibi oluyor. Tıpkı yürümek gibi, yürümek için düşünmezsiniz, sadece yürürsünüz ve gitmek istediğiniz yere gidersiniz. Benim için uçmak da aynı. Bir kuş gibi sadece gitmek istediğim yere bakıyorum ve gidiyorum.

Geçtiğimiz yıl manşetleri Amerika Denver’da Four Seasons Hotel’in çatısında bir uçuş sahneleyerek dolduran uçuş tutkunu dublör, çatının etrafında bir tur attıktan sonra geri inmiş ve başarılı bir uçuş sergilemişti. Çin’deki uçuşu daha az riskli de olsa bu bir deneme uçuşu idi.

Macomber’in söylediğine göre kendisinin en büyük hayali Çin Seddi’nin üzerinden uçmak ve bunu gerçekleştirmek için elinden geliyorsa yapacakmış.

Kaynak
http://www.webtekno.com/internet/cin-de-ilk-basarili-jetpack-ucusu-gerceklesti-h9082.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • recai yaltı
    recai yaltı
    8 yıl önce

    Türk bayrağı da asmışlar oraya gururlandım resmen :D