Çin Gezicisi Tarafından Ay'ın Uzak Tarafında Bulunan Yarı Saydam Cam Boncuklar
Çin Gezicisi Tarafından Ay'ın Uzak Tarafında Bulunan Yarı Saydam Cam Boncuklar

Ay toprağının üzerinde yarı saydam küresel ve dambıl şeklindeki camsı küreler, Yutu-2 gezicisinden alınan görüntülerde ortaya çıktı. Bu çalışkan gezicinin Ay'daki son tuhaf keşfi bir "uzaylı" değil!

Science Bulletin dergisinde bildirilen keşif, Ay'ın uzak tarafından geliyor. Keşif, Apollo astronotları tarafından onlarca yıl önce keşfedilen daha koyu küreleri olan Çin örnek görevi Chang'e-5 ile benzer. Ancak, Ay'ın yakın tarafında bulunanlardan farklı olarak, bunlar yarı saydam.

Sun Yat-sen Üniversitesi'nden baş yazar Dr. Zhiyong Xiao yaptığı açıklamada, "Küreseller, Ay'da çok benzersiz oldukları için aklımızı başımızdan alıyorlar." dedi.

Apollo 15 ve 16 astronotları tarafından toplanan klast açısından zengin cam kürecikler.

 

Boncuklar, Chang'e-4 kara aracından uzaklaşırken gezici tarafından kat edilen 700 metre sırasında yüzey boyunca tespit edildi. Bu yürüyüş 12 ay günü sürdü (bir ay günü 14 Dünya günü uzunluğundadır). 

Küreler büyük olasılıkla çarpma camıdır. Bir asteroit çarpışması onları kolayca oluşturmuş olabilir ve ekip, alanın çevresinde bunlardan sorumlu olabilecek birkaç olası krater tespit etti.

Ekip, renkleri ve şekilleri göz önüne alındığında, boncukların anortozitler gibi demir açısından fakir malzemelerden oluştuğuna inanıyor. Bu doğrulanırsa, kalıcı ay yerleşimleri için değerli bir malzeme olabilir.

Apollo 14 astronotları (Ay ve Gezegen Enstitüsü'nün izniyle) ve Chang'E-5 misyonu (Çin Ulusal Uzay İdaresi'nin izniyle).

 

"Ay'da makro boyutlu yarı saydam cam küreciklerin ilk keşfi, ay anortozitlerinin ışığı kabul eden iyi kalitede camlar üretmek için mükemmel hammaddeler olduğunu doğruluyor. Ay'daki varlıkları, diğer gezegen cisimlerindeki çarpma olaylarının da tektit benzeri çarpma camları oluşturabileceğini gösteriyor. Bu tür cam kürecikler, Ay'daki antik çarpma havzaları tarafından yaygın olarak üretilmelidir, bu nedenle bileşimleri ve izotopik yaşları, erken çarpışma tarihini anlamak için oldukça değerli olacaktır. Ayrıca, Ay'a insan üsleri inşa etmenin şafağında, ay anortozitleri yerinde cam üretmek için umut verici ve yaygın bir kaynak.” diyor Xiao.

Ne yazık ki, Yutu-2 bu nesneleri analiz etme şansına sahip değildi, ancak gelecekteki keşiflerde değerli hedefler olmalılar.

Xiao, "Bu camları ilk bulduğumuzda, gezicinin onların yanından geçmiş olması ve hiçbir bileşim verisi elde edilmemiş olması biraz talihsizlik, ancak bu tür kürecikler Ay'ın uzak tarafında oldukça yaygın olabilir." diyor.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/translucent-glass-beads-on-the-moons-far-side-discovered-by-chinese-rover/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum