ABD, Güney Sınırını Devriye Etmek İçin Otonom Robot Köpekleri Denemeye Başladı
ABD, Güney Sınırını Devriye Etmek İçin Otonom Robot Köpekleri Denemeye Başladı

Pandemilerle dolu dünyamızın yeterince distopik olmadığından endişeleniyorsanız,  ABD sınır kuvvetleri güney sınırlarında devriye gezmek için yeni bir işçinin denemelerine başladı. Sadece bu işçi tipik bir sınır kuvveti ajanı değil; bunlar dört ayaklı robot köpekler. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Ghost Robotics "robot köpek", yaşanılmaz ortamlarda bir sınır devriye aracı olarak deneyerek,  hem güney sınırının geniş alanı üzerindeki kontrolünü hem de devriye gezecek personelin güvenliğini artırabileceğini belirtti.

Bilim ve Teknoloji Müdürlüğü program yöneticisi Brenda Long yaptığı açıklamada, "Güney sınırı insanlar ve hayvanlar için yaşanmaz bir yer olabilir ve tam da bu yüzden bir makine orada üstün olabilir. S&T liderliğindeki bu girişim, Otomatik Kara Gözetleme Araçlarına veya 'AGSV'ler' dediğimiz şeye odaklanıyor. Esasen, AGSV programı tamamen… robot köpeklerle ilgili.” dedi.

Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) güçleri yeni "kuvvet çarpanı" teknolojisi konusunda umutluyken, ABD temsilcisi ve önde gelen Demokrat Alexandria Ocasio-Cortez, ortaklığı kınamak için Twitter'a yöneldi.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği şunları söyledi:

"DHS'nin sınırlarında robot devriye köpekleri kullanma planı, yapım aşamasında olan bir sivil özgürlükler felaketidir. Hükümet bu tehlikeli teklifi geri çekmeli ve Biden yönetimi, ülkemizin göçmen karşıtı bir distopyaya kaymasını frenlemelidir.”

Robot devriyeleri otonom olacak ve insan devriyelerinin kolayca geçemeyeceği uzak alanları aktif olarak kapsayacak. CBP, sınırın belirli bölgelerinde yasadışı faaliyet olasılığının yanı sıra, dağ, çöl ve sıcaklık gibi çeşitli zorluklar yüzünden insanların göremediği yerlerde, köpeklerin gözler sağlayacağını umuyor.

Ajan Brett Becker, "Tıpkı başka herhangi bir yerde olduğu gibi, standart suç davranışınız var, ancak sınır boyunca insan kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı ve ayrıca ateşli silahlar ve hatta potansiyel olarak KİS de dahil olmak üzere diğer mal kaçakçılığı olabilir. Bu faaliyetler, yalnız bir bireyden, ulusötesi suç örgütlerine, teröristlere veya düşman hükümetlere kadar - ve bunların arasındaki her şey tarafından yürütülebilir." dedi.

Ghost Robotics, son zamanlarda ateşli silah üreticisi SWORD International ile ortaklık yaptığı ve robot köpeklerin arkasına büyük bir otonom keskin nişancı tüfeği taktığı için ateş altında kaldı. Şirket, modern robotiği askeri ve ev savunma rollerine getirmenin yeni yollarını aradığını söylüyor, bu ister keşif ister gerçek silahlarla tehditler olsun.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/us-trials-autonomous-robot-dogs-to-patrol-southern-border/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum