Çin, 2025'te Uzay Aracını Potansiyel Olarak Tehdit Eden Asteroide Çarpmayı Planlıyor
Çin, 2025'te Uzay Aracını Potansiyel Olarak Tehdit Eden Asteroide Çarpmayı Planlıyor

Çin, 2025'te gelen bir asteroitin gidişatını değiştirmek için bir kinetik çarpma sistemi testi yapacağını söylüyor. Dünya'ya çarpma potansiyeli olan asteroitlere karşı korunmak için bir gezegen savunma sistemi arayışında. Çin, çarpma sistemi yüksek asteroidi farklı bir rotaya saptırabilen hızlı uzay aracı araştırıyor.

Duyuru, Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) müdür yardımcısı Wu Yanhua tarafından Çin Merkez Televizyonuna yaptığı açıklamada yapıldı. Wu Yanhua, savunma sisteminin ayrıca insanlığın güvenliğine katkıda bulunacak bir erken uyarı sistemini de içereceğini söyledi. “Asteroitler için yer ve uzay tabanlı bir izleme ve erken uyarı sisteminin kurulmasını geliştirmeye başlamalıyız.” şeklinde devam etti.

“Bu şekilde, sadece kataloglamamız gerekmiyor, aynı zamanda anahtar, hangilerinin kritik olduğunu analiz etmek ve yargılarda bulunmak. İkincisi, ilgili teknolojileri ve projeleri araştırmak ve araştırmak, bu tehditleri ortadan kaldırmanın mümkün olup olmadığını, ilgili teknik araştırmaları yapmamız gerekiyor.” dedi.

Görevin, Çin'in “beş yıllık planının” sonu olan 2025 veya 2026'nın sonunda gerçekleşmesi bekleniyor. Global Times'a göre, şu anda inceleniyor ve onay bekliyor.

Büyük bir asteroit çarpması insanlık için birkaç mutlak riskten birini temsil ettiğinden, asteroit savunması birçok devlet uzay ajansı için düzenli bir konuşma konusu haline geldi. Nükleer füzelerin tehdit edici bir yörüngedeki büyük bir nesneye yanıt olabileceği öne sürülmüş olsa da, bu son çare olacaktır ve kinetik çarpma cihazı nükleer bir füzenin yapacağı aynı parçalanmayı üretmeyecektir.

NASA, Kasım 2021'de Çift Asteroid Yönlendirme Testi'ni (DART) başlattıktan sonra zaten bir kinetik çarpma tertibatını test etme sürecinde. anıtsal olayın fotoğraflarını çekecek bir İtalyan uydusu eşliğinde yörüngesini değiştirecek. Test, Dimporphos'un potansiyel olarak tehdit edici bir yörüngede olmaması ve Çin'in hedef alacağı asteroitin Dünya'yı etkileme şansının çok küçük olması bakımından Çin'den farklıdır.

NASA için uzay aracını inşa eden Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda gezegen bilimci olan Andy Rivkin, "Sorun oluşturacak kadar büyük bir şeyin, saptırmak zorunda kalacağımız olasılığı, yaşam süremiz boyunca oldukça zayıf. Ama bazen numaranız hiç beklemediğiniz bir anda çıkar ve bir sigorta poliçenizin olması iyidir." dedi Nature'a yaptığı açıklamada.

Çin ayrıca, erken kaçınma sistemini tamamlamak için mevcut asteroit izleme sistemini genişletecek. Birden fazla ulustan gelen asteroit etkilerini önlemeye yönelik bu kadar kapsamlı araştırmalarla, umarım insanlık endişelenecek daha az varoluşsal bir tehditle rahatlayabilir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/china-plans-to-smash-spacecraft-into-potentially-threatening-asteroid-in-2025/ 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum