Cerrahlar, Laboratuarda Hastanın Kendi Hücrelerinden Yetiştirilen Bir Kulağı Hastaya Nakletti
Cerrahlar, Laboratuarda Hastanın Kendi Hücrelerinden Yetiştirilen Bir Kulağı Hastaya Nakletti

ABD'li bir sağlık ekibi, hastanın kendi dokusunu kullanarak bir 3 boyutlu biyoimplant ile bir insan kulağını yeniden oluşturduklarını söyledi. Bu çalışma, nadir görülen bir doğum kusuru olan insanları tedavi etmek için kullanılabilecek öncü bir prosedür olarak karşımıza çıkıyor.

Ameliyat, dış kulağın küçük olduğu ve düzgün şekilde oluşmadığı mikrotia hastalarında implantın güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmek için erken aşamadaki bir klinik araştırmanın parçası olarak gerçekleştirildi.

İmplant olarak adlandırılan AuriNovo, 3DBio Therapeutics şirketi tarafından geliştirildi ve ameliyat San Antonio, Teksas'taki Microtia-Konjenital Kulak Deformitesi Enstitüsü'nün kurucusu ve yöneticisi Arturo Bonilla tarafından yönetildi.

Bonilla yaptığı açıklamada, "Ülkenin ve dünyanın dört bir yanından binlerce mikrotili çocuğu tedavi etmiş bir doktor olarak, bu teknolojinin mikrotia hastaları ve aileleri için ne anlama gelebileceğinden ilham alıyorum" diyor.

Fotoğraf: Hasta, nakil öncesi (solda) ve işlemden 30 gün sonra (sağda). (Mikrotia-Konjenital Kulak Enstitüsü ve 3DBio Therapeutics)

İmplantın bir gün hastanın kaburgalarından kıkırdak aşılamayı veya dış kulakları yeniden yapılandırmak için sentetik malzemeler, gözenekli polietilen (PPE) kullanmayı içeren mevcut mikrotia tedavisinin yerini alacağı umuluyor.

Prosedür, bir plan oluşturmak için hastanın karşı kulağını 3D taramayı, ardından kulak kıkırdak hücrelerinin bir örneğini toplamayı ve bunları yeterli miktarda büyütmeyi içeriyor.

Bu hücreler, bir dış kulak şeklinde şekillendirilen kolajen bazlı biyo-mürekkep ile karıştırılır. İmplant, erken destek sağlamak için basılı, biyolojik olarak parçalanabilen bir kabuk ile çevrilidir, ancak zamanla hastanın vücuduna emilir.

İmplante edilen kulağın zamanla olgunlaşması ve normal bir kulağın esnekliği de dahil olmak üzere doğal görünümünü ve hissini geliştirmesi beklenir.

Bonilla şunları söyledi: "AuriNovo implantı, rekonstrüksiyon için kaburga kıkırdağının kullanılmasından daha az invaziv bir cerrahi prosedür gerektiriyor. Ayrıca, bunun bir KKD implantı ile rekonstrüksiyondan daha esnek bir kulakla sonuçlanmasını bekliyoruz."

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, her 210.000 bebekten yaklaşık 1'inde mikroti oluşur. Riski artırabilecek faktörler arasında diyabetik anneler ve daha düşük karbonhidrat ve folik asit içeren anne diyeti yer alıyor.

Hispanik, Asyalı, Pasifik Adalı ve Yerli Amerikalılar, Hispanik olmayan Beyaz insanlardan daha fazla etkilenirken, erkeklerin kızlardan daha fazla etkilenme olasılığı daha yüksektir.

İleriye dönük olarak, 3DBio daha şiddetli mikrotia formlarına uygun implantlar geliştirmek istiyor.

3 boyutlu baskılı implantlar, burun kusurları veya yaralanmaları, meme rekonstrüksiyonu, dizde hasarlı menisküs veya omuzlarda rotator manşet yırtıkları gibi kıkırdak içeren diğer durumlar için de kullanılabilir.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum