Carl Sagan'ın Ünlü Güneş Yelkeni Deneme Uçuşuna Çıkıyor
Dünyanın en ünlü bilim adamlarından biri olan Carl Sagan'ın hayalini, bir diğer dünyaca ünlü bilim adamı Bill Nye gerçeğe çeviriyor. Uzayda yolculuğa farklı bir boyut gelebilir.

Bu günden neredeyse 40 sene önce, 1976 yılında, ünlü gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan, konuk olarak katıldığı The Tonight Show'da bir hayalinden bahsetmişti.

Sagan'ın güneş yelkeni adını verdiği bu sistem geniş, yansıtıcı ve oldukça ince bir levhadan oluşuyordu. Levhanın özelliği ise, Güneş'ten aldığı radyasyon ışınları sayesinde uzayda haraket edebilir olmasıydı.

Tabi bu proje, Sagan için o zamanlarda sadece bir hayaldi. Ancak ünlü bilim adamı Bill Nye, bu hayali gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Herhangi bir kâr amacı gütmeyen The Planetary Society'nin desteğini alan Nye, Sagan'in güneş yelkeni projesini hayata geçirmek adına,bir süredir halkan bağış topluyordu. Nye'ın çabaları sonucu, itici güç olarak güneş ışınlarını kullanan ve LightSail adı verilen sistem, bu gün deneme uçuşu için fırlatılıyor

 

Perfect morning for a rocket launch. Let's change the world! pic.twitter.com/rUbOxA3PNZ

— Bill Nye (@BillNye) 20 Mayıs 2015

 

 

Yapılacak deneme uçuşunda LightSail yörüngeye fırlatılmayacak, ancak 32 metrekare büyüklüğünde, neredeyse saç telinden ince levhalar test edilecek. 

Eğer konsept tasarımın tabii olduğu test başarı ile sonuçlanırsa, LightSail seneye SpaceX firmasının Falcon roketiyle 720 km yükseklikte yörüngeye gönderilecek ve birkaç ay boyunca çalışacak.

Kaynak
http://www.webtekno.com/sektorel/lightsail-gunes-yelkeni-bill-nye-sagan-h7617.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum