Büyük Bariyer Resifi Başka Bir Toplu Ağartma Olayına Maruz Kalabilir
Büyük Bariyer Resifi Başka Bir Toplu Ağartma Olayına Maruz Kalabilir

Dünyanın en büyük mercan kayalığı sistemi resmi olarak “ciddi” bir ağartma olayı yaşıyor, ancak birçok deniz biyoloğu gerçeğin daha da kötü olduğundan korkuyor; altıncı toplu ağartma olayı devam ediyor. Ağartma olayları son yıllarda yaygınlaştı ve bu en büyüğü olmaktan çok uzak. Bununla birlikte, bir La Niña yılına denk gelmesi, ENSO döngüsü onları daha olası hale getirdiğinded dolayı, daha büyük olaylardan bile daha fazla endişe verici hale getiriyor.

Deniz türlerinin yüzde 25'ini destekleyen mercan resiflerinin harikası, mercanlar ve onlara hem renklerini, şekerlerini hem de amino asitlerini veren zooxanthellae mikroalgleri arasındaki simbiyotik ilişki üzerine kuruludur. Mercanlar strese girdiğinde zooxanthellae'yı dışarı atar ve beyazlaşır (ağartır), ardından zamanla yarış haline girerler. Koşullar birkaç hafta içinde düzelmezse ve yeni mikroalgleri almazsa mercan ölür. Birçok şey bir resifi strese sokabilir, ancak ağartma geniş alanlarda meydana geldiğinde genellikle yüksek su sıcaklıkları söz konusudur.

Bu ağartma olayları daha sonra resifin sağlığının bir ölçüsüdür. Great Barrier Reef Deniz Parkı Otoritesi (GBRMPA), resifin uçsuz bucaksız uzunluğu üzerinde düzenli havadan incelemeler yürütmektedir. Ağartma olayları o kadar yaygın hale geldiğinde bunlar sadece yerel etkilerden ziyade büyük ölçekli stres etkenlerini gösterir. Bugün GBRMPA, resifin kuzey ve orta kesimlerinde "yaygın" ağartma duyurdu.

Ağartma olayları her zaman büyük ölçekli mercan ölümlerine yol açmaz ve bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği genellikle sıcak hava dalgalarından sonra sıcaklıkların ne kadar hızlı normale döndüğüne bağlıdır. GBRMPA'nın "Geçen hafta resife daha soğuk sıcaklıklar getirdi" notu ile bu konuda biraz umut var. Bununla birlikte, açıklama şöyle devam ediyor: "Buna rağmen, deniz yüzeyi sıcaklıkları Deniz Parkı'nın çoğunda ortalamanın üzerinde kalıyor ve Mart ayının sonuna kadar böyle kalması bekleniyor." Sonuç olarak, tehlike hala yüksektir.

GBRMPA, gördüklerini “kitlesel ağartma olayı” olarak tanımlamadı ve beyazlatmanın ne zaman bu terimi haklı çıkaracak kadar yaygın hale geldiği konusunda üzerinde anlaşmaya varılmış bir tanım yok. Bununla birlikte, anketleri GBRMPA devralmadan önce yürüten James Cook Üniversitesi'nden Profesör Terry Hughes, duyurudan önce aşağıdakileri tweetledi:

Bu olayın kitlesel mercan ölümünü görüp görmediğinden bağımsız olarak, olasılığın bu yıl orada olması, resifin tehlikesinin on yıllık bir ölçekte ne kadar korkunç olduğunu gösteriyor.

GBR, ilk kaydedilen toplu ağartma olaylarını 1998'de yaşadı, ardından 2002, 2016, 2017 ve 2020'de yaşadı. Çoğu dünyanın diğer bölgelerinde yaygın ağarmalar ile aynı zamana denk geldi. 2008 ve 2011'de selin kıyıdaki resiflere zarar verdiği, ancak daha uzaktaki mercanlara dokunulmadığı olaylar da oldu. Bununla birlikte, daha evrensel olaylar, Batı Pasifik'in özellikle sıcak ve güneşli olduğu El Nino yıllarıyla ilişkilendirildi. Resifin güneyindeki Queensland'de rekor kıran sellerin vurduğu bir yılda kitlesel ağartma olması, hiçbir yılın güvenli olmadığını gösterir.

Avustralya hükümeti, kısmen iklim değişikliğini kabul etmeye karşı direnci ve kısmen de resifin getirdiği turizm nedeniyle, Birleşmiş Milletler bilim adamlarının resifi Dünya Mirası “tehlikedeki” siteler listesine 2017'den beri koyma çabalarına direniyor. Pazartesi gününden itibaren UNESCO temsilcileri, hükümetin sağlık konusundaki iddialarının haklı olup olmadığını görmek için resifi ziyaret edecek. Bulguları, bu yıl Haziran ayında yapılacak bir dünya mirası komitesi toplantısını bilgilendirecek.

2.300 kilometreye yayılmış 2.900 bireysel resif ile Great Barrier Reef o kadar devasadır ki, her zaman trendlere meydan okuyan cepler vardır. 2019'da, GBR'nin güney ucuna yakın izole bir resifin geliştiği tespit edildi. Ancak resiflerin büyük çoğunluğu düşüşte, zarar verici olaylar arasındaki boşluklar iyileşmeye izin vermeyecek kadar kısaldıkça dayanıklılıkları zayıflıyor.

GBRMPA, Cairns ve Port Douglas çevresindeki başlıca turist resiflerinin bu yıl yalnızca hafifçe etkilendiğini ve bunun şüphesiz politikacılara ve fosil yakıt savunucularına tehdidi ortadan kaldırmak için daha fazla fırsat vereceğine dikkat çekiyor. Bununla birlikte, en ciddi şekilde etkilenen resifler, Townsville'in hemen dışında, kurumun hemen yanında, görmezden gelmelerini zorlaştırıyor.Kaynak:

https://www.iflscience.com/environment/the-great-barrier-reef-may-be-suffering-another-mass-bleaching-event/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum