Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Raporu Yaklaşık 200 Ülke Tarafından Onaylandı
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Raporu Yaklaşık 200 Ülke Tarafından Onaylandı

Yaklaşık 200 ülke, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin gölgesinde kalan, iki haftalık bir toplantının sonunda, küresel ısınmanın hızlandırıcı etkilerini ayrıntılandıran büyük bir BM iklim değişikliği raporunu onayladı.

Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), raporu "Politikacılar için Özeti", olarak adlandırılan ve satır satır incelenen binlerce sayfalık bilimsel araştırmanın damıtıldığı, 40 sayfalık bir genel bakış üzerinden tartışıp, inceledi.

Türlerin yok olması, ekosistemin çökmesi, sivrisinek kaynaklı hastalıklar, ölümcül ısı, su kıtlığı, azalan mahsul verimi ve küresel ısınma şimdiden kötü anlamda ölçülebilir durumda ve her geçen gün daha kötü veriler gelmeye devam ediyor.

Sadece geçen yıl, dünya dört kıtada benzeri görülmemiş sel, sıcak hava dalgaları ve orman yangınları gördü.

AFP tarafından 2021'de görülen erken bir taslağa göre, raporun, iklim değişikliğine neden olan karbon kirliliği hızla azaltılsa bile, önümüzdeki on yıllarda tüm bu etkilerin hızlanacağı konusunda uyarıda bulunması bekleniyor.

Ayrıca, artık kaçınılması mümkün olmayan yıkıcı sonuçlara yönelik hazırlıklara atıfta bulunan bir terim olan "adaptasyon" için acil ihtiyacın da altını çizilecek.

Bazı durumlarda bu, dayanılmaz derecede sıcak günlere, ani sel baskınlarına ve fırtına dalgalanmalarına uyum sağlamanın bir ölüm kalım meselesi haline geldiği anlamına geliyor.

2015 Paris anlaşması, küresel ısınmayı 2 °C'nin "çok altında" ve ideal olarak 1,5 santigrat derece ile sınırlandırmayı hedefliyor.

Ağustos 2021'de, insan kaynaklı iklim değişikliğinin fiziksel bilimi üzerine bir başka IPCC raporu, küresel ısınmanın 10 yıl içinde 1,5 °C'yi geçmesinin neredeyse kesin olduğunu buldu.

Dünya yüzeyi 19. yüzyıldan beri sadece 1,1 santigrat derece ısındı.

Düşünce kuruluşu Power Shift Africa'nın başkanı, "İklim krizinden kaçamayız" dedi.

IPCC raporu, sera gazı kirliliğini büyük ölçüde azaltmazsak ve gelecek zorluklara uyum sağlamazsak, yaşam insanların uyum sağlayabileceğinden çok daha zor olacaktır diyor.

Mohamed Adow, AFP'ye verdiği demeçte, "İklim eyleminin bel kemiği bilimdir ve bilim açıktır. Bize durumumuzun ne kadar korkunç olduğunu söylüyor. Eksik olan şey hükümetlerin eylemidir" dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum