Bir Uzman Çikolatanın Şaşırtıcı Sağlık Faydalarını Açıklıyor
Çikolatanın kararında tüketildiğinde sağlığa oldukça faydalı olduğu bir kez daha görüldü.

Paskalya yumurtalarının Aralık sonunda süpermarketlerde ilk kez boy gösterdiğini görmek beni her zaman hafifçe güldürse de, her yıl bir parça çikolata almaktan memnun olmayan çok az insan vardır.

Çoğu üründeki yüksek yağ ve şeker içeriği nedeniyle çok fazla çikolatanın sizin için kötü olacağı mantıklıdır. Ancak biraz çikolata yemenin aslında sizin için iyi olduğuna dair yaygın iddialardan ne anlamalıyız?

Ne mutlu ki, doğru koşullarda çikolatanın hem kalbiniz için faydalı hem de ruhsal durumunuz için iyi olabileceğini gösteren oldukça fazla miktarda kanıt var.

Aslında çikolata- ya da daha spesifik olarak ham, rafine edilmemiş çekirdek olan kakao- tıbbi bir mucizedir. İlaçlar veya uyuşturucular gibi vücutta farmakolojik etkiler uyandırabilen birçok farklı aktif bileşik içerir.

Beyinde nörolojik etkilere yol açan bileşikler, toksinler ve bakteriler gibi zararlı maddelerin hassas sinir dokusuna girmesini önleyen koruyucu kalkan olan kan-beyin bariyerini geçebilmelidir.

Bunlardan biri çayda da bulunan ve çikolatanın acı tadına katkıda bulunan teobromin bileşiğidir. Çay ve çikolata aynı zamanda kafein de içerir ve kafein, pürin kimyasal ailesinin bir parçası olarak teobromin ile ilişkilidir.

Bu kimyasallar, diğerlerinin yanı sıra, çikolatanın bağımlılık yapıcı doğasına katkıda bulunur. Sinir sistemini etkileyebilecekleri kan-beyin bariyerini geçme yeteneğine sahiptirler. Bu nedenle psikoaktif kimyasallar olarak bilinirler.

Çikolatanın ruh hali üzerinde ne gibi etkileri olabilir? Sistematik bir inceleme, çikolata tüketimiyle ilişkili his ve duyguları inceleyen bir grup çalışmayı ele almıştır. Çoğu ruh hali, anksiyete, enerji ve uyarılma durumlarında iyileşmeler göstermiştir.

Bazıları suçluluk duygusuna dikkat çekmiştir ki bu belki de hepimizin çok fazla Dairy Milks yedikten sonra hissettiği bir şeydir.

 

Kakaonun Sağlığa Faydaları

Beynin yanı sıra kakaonun tıbbi etkilerinden faydalanabilecek başka organlar da vardır. Yüzyıllar boyunca çikolata, anemi, tüberküloz, gut ve hatta düşük libido gibi uzun bir hastalık listesini tedavi etmek için bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Bunlar sahte iddialar olabilir, ancak kakao yemenin kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösteren kanıtlar vardır. İlk olarak, endotelyal disfonksiyonu önleyebilir. Bu, arterlerin sertleştiği ve yağlı plaklarla dolduğu, dolayısıyla kalp krizi ve felçlere yol açabilen bir süreçtir.

Bitter çikolata yemek ayrıca arteriyel hastalık gelişimi için bir başka risk faktörü olan kan basıncını düşürebilir ve kan damarlarını tıkayan pıhtı oluşumunu önleyebilir.

Bazı çalışmalar, bitter çikolatanın kalbi korumaya yardımcı olabilecek yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol oranlarını ayarlamada yararlı olabileceğini öne sürmüştür.

Diğerleri ise Tip 2 diyabet ve kilo alımı ile ilişkili bir fenomen olan insülin direncini incelemiştir. Çikolata gibi gıda maddelerinde bulunan polifenollerin (bitkilerde bulunan kimyasal bileşikler) kan şekerlerinin daha iyi kontrol edilmesine de yol açabileceğini öne sürmektedirler.

 

Çikolata Toksisitesi

Çikolata bazıları için ilaç olarak kabul edilse de, bazıları için zehir olabilir.

Kafein ve teobromin alımının evcil hayvanlar için oldukça toksik olduğu iyi belgelenmiştir. Köpekler, genellikle doymak bilmez iştahları ve genellikle titiz olmayan doğaları nedeniyle özellikle etkilenmektedir.

Suçlu genellikle bitter çikolatadır ve bu da ajitasyon, sert kaslar ve hatta nöbetler gibi semptomlara neden olabilir. Bazı durumlarda, yeterince yüksek miktarlarda alındığında komalara ve anormal, hatta ölümcül kalp ritimlerine yol açabilir.

Çikolatada bulunan bazı bileşiklerin de insanlarda potansiyel olarak olumsuz etkileri olduğu bulunmuştur. Çikolata, kalsiyum ile birlikte böbrek taşlarının ana bileşenlerinden biri olan oksalat kaynağıdır.

Bazı klinik gruplar, tekrarlayan böbrek taşlarından muzdarip olanlar için ıspanak ve ravent gibi oksalat bakımından zengin gıdaların ve çikolatanın tüketilmemesini tavsiye etmiştir.

Peki, tüm bunlar çikolata tüketim alışkanlıklarımız için ne anlama geliyor? Bilim, mümkün olduğunca yüksek kakao katı içeriğine ve minimum ekstraya sahip çikolataya işaret etmektedir. Çikolatanın potansiyel zararlı etkileri daha çok yağ ve şekerle ilgilidir ve olası faydalarını ortadan kaldırabilir.

Daha az katı madde içeren sütlü çikolata ve hiç katı madde içermeyen beyaz çikolata yerine, %70'in üzerinde kakao katı içeren sade veya bitter çikolatadan günlük 20g-30g dozunda almak, sağlık açısından daha fazla fayda sağlamanın yanı sıra daha yüksek bir keyif de verebilir.

Ancak hangi çikolatayı tercih ederseniz edin, lütfen köpeğinizle paylaşmayın.

Bu yazı SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum