BioNTech Kurucuları Kanser Aşısının Yakın Gelecekte Çıkacağını Öngörüyor
BioNTech Kurucuları Kanser Aşısının Yakın Gelecekte Çıkacağını Öngörüyor

COVID-19'a karşı etkili bir haberci-RNA (mRNA) aşısı geliştirmek için Pfizer ile ortaklık kuran biyoteknoloji şirketi BioNTech, önümüzdeki 10 yıl içinde bir kanser aşısının yaygın olarak kullanılabileceğini öngördü.

Profesör Özlem Türe BBC'nin 'Laura Kuenssberg ile Pazar' programına verdiği röportajda, "Evet, kanserin veya kanser hastalarının değişen yaşamlarının tedavisinin elimizde olduğunu hissediyoruz" dedi.

Profesör Uğur Şahin, COVID-19 aşısının geliştirilmesi sırasında bilim insanlarının elde ettiği atılımlar üzerine inşa edilecek kanser aşısının sadece 8 yıl içinde yaygın olarak bulunabileceğini söyledi.

Kuenssberg'e verdiği demeçte, "Bunun kesinlikle 2030'dan önce olacağına inanıyoruz" dedi.

Bu konudaki umut, şu anda geliştirilmekte olan bir aşının vücudu mRNA teknolojisini kullanarak kanserleri tanıması ve onlara saldırması için eğitmesidir.

"Hedefimiz, ameliyattan hemen sonra hastaların kişiselleştirilmiş bir aşı almasını sağlamak için bireyselleştirilmiş aşı yaklaşımını kullanabilir miyiz ve hastanın vücudundaki T hücrelerinin tarama yapabilmesi için bir bağışıklık tepkisi tetikleyebilir miyiz? Kalan tümör hücreleri için vücut ve ideal olarak tümör hücrelerini ortadan kaldırabilir miyiz" diye açıkladı Şahin.

The New York Times'a göre BioNTech başlangıçta kanser tedavisine hastaya özel bir yaklaşım için mRNA tabanlı teknolojiler geliştirmeye odaklandı.

Turici, Kuenssberg'e, onkoloji hastalarına tedavi sağlayamadığı için hüsrana uğrayan genç doktorlar olarak kanser koğuşlarında çalışma deneyimlerinin onları kanser araştırmalarındaki çalışmalarına yönelttiğini söyledi.

Kuenssberg çifte kanser aşısının işe yaramama ihtimalinin olup olmadığını sordu.

"Sanmıyorum," diye yanıtladı Tureci. "Bağışıklık sistemi ve bir kanser aşısıyla elde ettiklerimiz hakkında öğrendiğimiz her şey, prensipte, net aktiviteyi gösteriyor - bu öldürücü T hücrelerini uyarabiliriz, onları yönlendirebiliriz."

Turici, doktorların aşı ile birlikte diğer tıbbi müdahale türlerini nasıl kullanacağını ve hastaların iyileşmesini sağlamak için başka nelerin düzeltilmesi gerektiğini görmeyi beklediğini söyledi.

Turreci, "Bu kanser denemelerinde tedavi ettiğimiz her adım ve her hasta, neye karşı olduğumuzu ve bununla nasıl başa çıkacağımızı daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor" dedi.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum