Bilim İnsanları Hükümetlerden Güneşten Koruma Teknolojisini Yasaklamalarını İstediler
Bilim İnsanları Hükümetlerden Güneşten Koruma Teknolojisini Yasaklamalarını İstediler

Bir grup bilim insanı ve yönetim bilimcisi, Güneş'i "kapatmayı" amaçlayan projelere izin vermemek veya üstlenmemek için hükümetleri anlaşmaya çağıran bir mektup imzaladı.

Ara sıra bazı bilim insanları güneşi engellemeyi önermektedirler. Güneş jeomühendisliği adı verilen fikir temel olarak, onu Dünya'ya indiren güneş ışığını azaltarak gezegeni soğutmaktır.

Uygulamada, bilim insanları büyük bir metal güneş koruyucu dikmek yerine güneş ışığını yansıtan küçük molekülleri üst atmosfere göndermeyi düşünmekteler. Ancak projeler genellikle risklerle ilgili birkaç endişeyle karşılanmakta. Bu fikir eleştirmenlerine katılan 46 bilim insanı ve yönetim uzmanı, risklerin neden ödüllerden daha fazla olduğuna inandıklarını açıklayan bir açık mektup imzaladı.

İmza sahipleri mektuplarında "Güneş enerjisi jeomühendisliğinin riskleri yeterince anlaşılmadı ve asla tam olarak bilinemez. Etkiler bölgelere göre değişiklik gösterecek ve hava durumu, tarım ve temel gıda ve su ihtiyaçlarının sağlanması üzerindeki etkileri konusunda belirsizlikler var." dedi.

Güneş jeomühendisliği projelerinin nasıl uygulanacağına dair hiçbir uluslararası anlaşma olmadan, birkaç güçlü ülkenin uluslararası toplumun - daha fazla etkilenebilecek daha fakir ülkeler de dahil (örneğin, yemek yetiştirme konusundaki endişelerle) - isteklerine karşı uygulamaya başlamasının muhtemel olduğunu yazdılar. 

Ayrıca projeye yönelik herhangi bir taahhüdün hükümetleri, işletmeleri ve toplumları karbon emisyonlarını azaltmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaktan caydırabileceğine inanmaktalar ve gelecekte teknolojik bir "düzeltme"nin mümkün olabileceğine inanmaktalar.

"Gelecekteki güneş jeomühendisliğinin spekülatif olasılığı, endüstri lobicileri, iklim inkarcıları ve bazı hükümetler için karbondan arındırma politikalarını geciktirmek için güçlü bir argüman haline gelme riskini taşıyor." diye eklediler.

Mektup, "Uluslararası Güneş Jeomühendisliği Kullanmama Sözleşmesi" çağrısında bulunmakta. Hükümetleri, güneş enerjisi jeomühendisliği teknolojilerinin geliştirilmesini destekleyen ulusal fonları engellemeye, bu tür teknolojilerin deneylerini yasaklamaya ve bu tür teknolojilerle ilgili patentlere izin vermemeye çağırmaktalar.

Ayrıca hükümetlere, başka bir yerde (örneğin anlaşmaya üye olmayan bir ülkede) geliştirilmiş teknolojiyi kullanmamaları ve diğer tüm ilgili uluslararası kurumlarda bir politika seçeneği olarak güneş enerjisi jeomühendisliğine karşı çıkmaları yönünde çağrıda buşunmakta.

Teknoloji farklı olsa da mektup, bu tür teknolojiyi yasaklama fikrinin hiçbir şekilde ilk olmadığını söylemekte.

"Gezegensel risklere sahip tartışmalı, yüksek riskli teknolojilerin geliştirilmesi üzerindeki uluslararası siyasi kontrol, eşi görülmemiş bir şey değil. Uluslararası toplum, çok tehlikeli veya istenmeyen olarak değerlendirilen faaliyetler ve teknolojiler üzerinde zengin bir uluslararası kısıtlamalar ve moratoryum geçmişine sahip" diye yazdılar.

"Bu tarih, belirli teknolojilerin geliştirilmesine yönelik uluslararası yasakların meşru araştırmaları sınırlamadığını veya bilimsel yeniliği boğmadığını göstermektedir. Ayrıca, Güneş Enerjisi Jeomühendisliği ile ilgili Uluslararası Kullanım Sözleşmesi, örneğin kullanımına izin vererek daha az tehlikeli yaklaşımlar için istisnalar içerebilir." dediler. 

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/environment/group-of-scientists-ask-governments-to-ban-sunblocking-technology/

 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum