Bilim insanları görünmezliği başardı
Alman bilim insanları, üzerine örtüldüğü her nesneyi görünmez kılmayı başaran bir pelerin üretti. Pelerin, aynı zamanda hissedilmeme özelliğine sahip.


Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) araştırmacıları, dünyanın ilk mekanik ve hissedilmeyen görünmezlik pelerinini ürettiklerini açıkladı. Pelerin, bugüne kadar geliştirilen ve nesneleri görünür ışık, mikrodalgalar ve ses dalgalarından gizleyen örneklerinden kıyasla, ilk mekanik pelerin olma özelliğine sahip.

Mekanik pelerin, ışığı doğal olarak büken optik metametaryalden farklı olarak, fiziksel güçleri farklı bir şekilde yönlendirebiliyor. Sayısız iğne şekilli konilerden oluşan polimer madde, çaprazlama yerleştirilmiş kristal kafesleri andırıyor.

Parmakla dokunulduğu zaman hissedilmeyen ve ölçüm cihazları tarafından tespit edilemeyen pelerin, bu özelliğini sahip olduğu mekanik metamateryallerden alıyor. Nesnelerin etrafından yayılan farklı dalgaboyutlarına ait ışık hızındaki fotonları kusursuz şekilde bükebilen pelerin, bu sayede üzerine örtüldüğü nesnenin göz önünden kaybolmasını sağlıyor.

Belli büyüklükteki nesneleri görünmez kılmak için çok büyük miktarlarda üretilmesi gereken mekanik görünmezlik pelerini, henüz geliştirilme aşamasında. Alman basını, ticari ürün olarak piyasaya sürülmesi beklenmeyen pelerinin birkaç yıl için birçok yeni uygulama geliştirilmesini sağlayabileceğini belirtti.

KIT tarafından mekanik pelerini üretmek için kullanılan 3D litografi Nanoscribe cihazı, şu an için oldukça küçük ölçeklerde madde elde edilmesini sağlıyor. Alman bilim insanları yakın gelecekte mekanik pelerini çok daha büyük ölçekte üretebilmeyi umuyor.

Kaynak: Extreme Tech

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

2 yorum

 • h.nuran paro
  h.nuran paro
  10 yıl önce

  üzerine hayak kurunca günlük hayatı korkunç etkiliyor. hırsız için ne güzel. kişi için tedirginlik verici.Sır diye birşey kalmıyor, sade kral değil, herkez çıplaklaşıyor., herkez birşeylere takılıp düşüyor, bombalar hedefini bulamıyor, falan falan. Gizli aşıklar için de güzel. neymiş; hırsızlar ve de gizliaşıklar için güzelmiş. :)))).

 • Kemal Akseki
  Kemal Akseki
  10 yıl önce

  Çeviride görünmezlik ifadesi, gözle görülmeyen benzeri bir anlam çağrıştırıyor. Ayrıca bu pelerin'in ışığı bükebildiğini değil, ışığın bükülmesinin zor olduğunun vurgusu yapılıyor. "Flawlessly bending millions of different wavelengths of speed-of-light photons around an arbitrarily shaped object is hard" (orijinal kaynak)