Bilim İnsanları, Ay'ın Kendi Zaman Diliminin Olması Gerektiğini Söylüyor
Bilim İnsanları, Ay'ın Kendi Zaman Diliminin Olması Gerektiğini Söylüyor

21 Temmuz 1969'da Neil Armstrong, Ay'a ilk önemli adımı attı. Bu an, gezegenimizin standart evrensel saatinin sabah 2.56’yı gösterdiği sırada gerçekleşti. Ama Neil için saat kaçtı?

Şu anda bu soruya bir cevap yok, ancak Ay'da yaşama planları yapıldığında, bunun değişmesi gerekebilir.

Hollanda'da yakın zamanda yapılan bir toplantıda, dünyanın dört bir yanındaki uzay kuruluşlarından üyeler, uygun bir ay saat dilimini - gelecekteki tüm görevlerin kolaylıkla iletişim kurmak ve gezinmek için kullanabileceği, uluslararası kabul görmüş ortak bir ay referans zamanı uygulamamız gerektiği konusunda anlaştılar.

Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) navigasyon sistemi mühendisi Pietro Giordano, "Bunu başarmak için şimdi ortak bir uluslararası çalışma başlatılıyor" diyor.

Son Hollanda toplantısına ESA'daki araştırmacılar tarafından ev sahipliği yapıldı ve yönetildi, ancak buluşma son derece işbirlikçiydi.

Amaç, gelecekteki tüm ay görevleri için ortak bir arayüz sağlayacak, ağ kurma, gezinme, tespit etme, bilgilendirme ve iletişim kurma yöntemlerini kolaylaştıracak olan LunaNet adlı, karşılıklı olarak üzerinde anlaşmaya varılan bir çerçeveyi bir araya getirmektir.

Zamanlama, gelecekteki operasyonlar için anahtar olacaktır.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, çeşitli uzay organizasyonları ve özel şirketlerden Ay'a birkaç robot iniş aracı gönderilecek. Dahası, ESA, NASA, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA), gelecekteki keşif seferlerinin başlatılabileceği Gateway adlı yörüngedeki bir ay istasyonu kurmak için birlikte çalışıyor.

ESA'dan yapılan bir basın açıklamasında, "Bu görevler aynı anda yalnızca Ay'ın üzerinde veya çevresinde olmayacak, aynı zamanda sıklıkla etkileşimde bulunacaklar - potansiyel olarak birbirleri için iletişim aktaracak, ortak gözlemler gerçekleştirecek veya buluşma operasyonları yürütecekler" denildi.

Tarihsel olarak, Ay'a giden her görev, ilerlemelerini izlemek için Dünya'daki atomik saatleri kullandı ve uzaydaki zamanlarını Dünya'daki zamanlarıyla senkronize etti.

Bu, temelde 'eve telsiz göndermeyi' ve Dünya'daki insanlara saatin kaç olduğunu sormayı ve aynı zamanda bu aramayı yapmak için geçen süreyi de hesaba katmayı gerektirir.

Bir uzay gemisinde bulunan normal bir eski saat, bu işi yapamaz. Yerçekimi ve hız kuvvetleri Ay'da farklıdır, yani zamanı kendi gezegenimizin yakınındaki kuvvetlerden farklı şekillerde etkilerler.

Pratik olarak bu, bir ay astronotu Dünya'dan yanlarında bir saat getirirse, normalden günde onlarca mikrosaniye daha hızlı çalışacağı anlamına gelir. Ne kadar hızlı olduğu astronotun yörüngede mi yoksa Ay'da mı durduğuna bağlıdır.

Bu karmaşık koşullar altında, özellikle Ay'a göre ayarlanmış kararlı zaman işleyişini oluşturmak zor olacaktır, ancak Dünya saati ile senkronize etmekten daha doğru ve daha hızlı olabilir.

Bilim insanlarının şu anda tartıştığı şey bu. Dünya saatine mi bağlı kalacağız yoksa ay saatine mi geçeceğiz?

İkinci senaryo, Dünya'da yörüngedeki uyduları izlemek için kullandığımız gibi, çalışan bir Ay zaman sistemi ile Ay'ın yüzeyi için ortak bir koordinat sisteminin bir araya getirilmesini gerektirecek.

Bu daha fazla enerji ve çaba gerektirebilir, ancak daha sonra diğer gezegenlere de uygulanabilecek çok daha doğru bir sistemle sonuçlanabilir.

ESA'nın stratejik planlama başkanı Bernhard Hufenbach, "Elbette, kararlaştırılan zaman sisteminin astronotlar için de pratik olması gerekecek" diye açıklıyor.

Bu bir matematikçinin rüya bulmacası.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum