Bilgisayar programı 'Go' insanı yenmeyi başardı
Google’ın 2014 yılında bünyesine kattığı DeepMind isimli yapay zeka geliştirme girişimi tarihe geçecek bir başarıya imza attı.

Mazisi 2500 yıl öncesine dayanan ve günümüzde oynanmaya devam eden en eski oyun olan Go‘yu oynamayı öğrenen yapay zeka, karşılaştığı ilk Go şampiyonunu rahatlıkla yenmeyi başardı.

Peki bu galibiyet niye bu kadar önemli? Galibiyetin bu denli önem kazanmasının en büyük nedeni Go’nun inanılmaz derin strateji gerektiren bir oyun olması. Google’ın söylediğine göre Go oyunundaki olası hamlelerin sayısı evrendeki atom sayısından bile fazla. Hal böyle olunca bir yapay zekanın bu oyunu öğrenmesi de pek kolay olmuyor. Bu nedenle geliştirilen AlphaGo adlı yazılım, tüm olasılıkları tek tek hesaplamak yerine profesyonel oyunculardan öğrendiği 30 milyon hamleyle kendi stratejisini oluşturuyor ve deneme yanılma yöntemiyle oyunu öğreniyor. 3 kere Avrupa Go şampiyonu olan Fan Hui ile yaptığı tüm maçlardan galip ayrılan yapay zekanın yeni hedefi ise mart ayında karşılaşacağı dünya Go şampiyonu Lee Sedol‘u alt edebilmek.

Kaynak
http://www.log.com.tr/googlein-yapay-zekasi-go-sampiyonunu-maglup-etti-video/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum