Advertisement
Dinozorlar Zamanında Evinizin Nerede Olduğunu Keşfedin
Bu etkileşimli küre, Dünya'yı 750 milyon yıl öncesinden bugüne kadar gösteriyor.

Bu etkileşimli haritaya adresinizi yazıp dinozorların zamanında ve ötesinde konumunuzun neye benzediğini görebilirsiniz. Ancient Earth Haritası'nı - https://dinosaurpictures.org/ancient-earth adresinden ücretsiz olarak erişilebilir - kullanarak bu devasa değişimler arasında kolayca gezinebilir ve Dünya'nın çağlar boyunca nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Bildiğimiz şekliyle Dünya'nın görünümü nispeten yenidir. Bugün gördüğümüz kara ve deniz - Avrasya, Amerika, Afrika, Antarktika ve Okyanusya - bir yapboz gibi bir araya gelen geniş tektonik levhaların ürünüdür. Ancak bu yapboz parçaları çok yavaş hareket eder. Bir insan ömrü içinde fark etmek için yeterli değildir, ancak milyonlarca yıllık bir ölçekte, Dünya'nın kara parçaları onu tamamen tanınmaz bir gezegen gibi gösterebilir.

Araç, Ian Webster tarafından, PALEOMAP Projesi'nden C.R. Scotese'nin levha tektoniği verileri ve paleocoğrafik haritalarının yardımıyla oluşturuldu.

Gezegenimizin 240 milyon yıl öncesinden Pangea süper kıta döneminden bir görünümüne açılıyor, ancak 750 milyon yıl öncesinden günümüze kadar olan görünümleri seçebilirsiniz. Masaüstü kullanıcıları için, klavyenizdeki sol ve sağ tuşları basılı tutarsanız, kıtaların parçalanmasını ve sonunda bugün bildiğimiz şekli oluşturmasını bile izleyebilirsiniz.

Harita ayrıca, ilk omurgalılar, ilk homininler ve dinozorların yok oluşu gibi Dünya üzerindeki yaşamın tarihindeki önemli anları görmenizi sağlayan seçenekler de içeriyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum