Beyni Canlı Tutmanın Anahtarı: Yeni Öğrenme ve Einstein'in Beyninin Sırrı
Beyni Canlı Tutmanın Anahtarı: Yeni Öğrenme ve Einstein'in Beyninin Sırrı

Beynin Değişebilirliğinin İspatı: Nörogenez ve Nöroplastisite      

Yeni beyin hücreleri üretebileceğimiz veya bazı beyin hücrelerini öldürmemiz nörogenez anlamına gelir. Bilim adamları, beynin bir ömür boyunca değişip değişmeyeceği konusunda onlarca yıldır kafa karıştırıyorlar. Bugün, bunun yapılabileceğini biliyoruz. Bilim bunu keşfettiğinde tüm bilinenler sıfırlandı. Beynin yeni yollar bulması nöroplastisite olarak adlandırıldı. Nörobiilimcilerin beyin hakkında bildikleri hala okyanusta damla kadar olsa da beynin öğrenme sürecinin statik, durağan bir işlev olmaktan uzak olduğu konusunda hemfikirler. Bunun yanında nöroplastisitenin keşfi yeni bağlantılar oluşturulabileceğini söylüyor. 

Einstain'in Beyninin Ne Farkı Vardı?

Einstein'in beyninin normal bir insan beyninde olmayan bir çok özellik mevcut. Ki bu durum ölümünden sonra otopsisini yapan Patolog Thomas Harvey tarafından çalınmasına sebep oldu. Peki bu bilimsel merakın doğurduğu  yasadışı araştırmaların sonucunda bişeyler bulunabildi mi? Evet. Einstain'in beyni biçim bakımından çok farkı olmasa da anatomik birçok farkları vardı. Büyüklük açısından normal boyutta gibi görünse de beyninin alt pariatal bölgelerinde daha fazla nöron bulunduğu için aslında normalden daha küçüktü. Beynin üst bölgesini çevreleyen korteks bölgesinde belirgin farklar vardı. Ayrıca frontal ve oksipital loblar da farklıydı. Bilim adamları yaptıkları incelemelerle beynin loblarını besleyen gleal hücrelere de odaklandılar. Bu hücreler normalde %70 den fazla bir orana sahipti. Beyninin parçaları çok yüksek oranda bağlantılıydı. Ayrıca beyninde normal insanlarda bulunmayan sol lobtaki devasa kıvrım el boyun tokmağı daha büyüktü. El bölgemizin istemsiz hareketlerini kontrol eden bu bölge küçük yaşta müzik aleti öğrenen insanlarda da bulunuyor. Kendisi de zaten müzi,kle yakınen ilgileniyor, keman çalıyordu.

Dolayısı ile her yeni bir düşüncemiz olduğunda, yeni bağlantılar oluşturulabilir. Ve böylece nörogenez ve nöroplastisitesini geliştirmenin yolu iki şey: Yenilik ve Beslenme. İşte Einstain'in doğuştan gelen nöronal farklar dışında yaptığı bundan çok farklı bir şey değildi. O yeteneklerini doğru kullanabilen insanlardandı.

 

Kaynakça:

Görsel: İmage Creator From Bing

VALORANT SINO23 ValChinaLaunch 1920x1080 01m30s tr TR Delivery v001 (youtube.com)

https://presspassblog.com/

Einstein'ın Beyni Neden ve Nasıl Çalındı? (youtube.com)

Fatime KARAKOÇ
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi - Fizyoterapist Sinister Pragma

0 yorum