Bazı İnsanlar Nasıl Bu Kadar Hızlı Koşabiliyor? Hız Bilimi Açıklandı
Araştırmacıların yaptıkları araştırmalara ve deneylere göre, bazı insanların diğer insanlara göre daha hızlı koşmasının birkaç sebebi var.

Dünyanın en hızlı insanı Usain Bolt, 100 metrelik bir koşuyu saatte 23,35 mil (saatte 37,57 kilometre) hızla koştu.

Bu bir insan için akıl almaz bir hız. Bu, mahallenizde ya da bir okul bölgesinde arabanızla dolaşmakla hemen hemen aynı hızdır. Arabanın içindeyken o kadar hızlı görünmeyebilir, ama bir insan için? Dünyada çok az koşucu buna yaklaşabilir.

Bazı insanlar çok hızlı koşabilirken diğerlerinin daha yavaş koşma eğiliminde olmasının birkaç nedeni vardır. Genetik- ebeveynlerinizden miras aldığınız özellikler - bir rol oynar, ancak seçimleriniz ve deneyimleriniz de öyle.

Pediatrik egzersiz bilimcileri olarak, çocukların sağlıklı olmalarına yardımcı olan programlar oluşturuyor ve değerlendiriyoruz. Heyecan verici haber şu ki, genetiğiniz üzerinde hiçbir kontrolünüz olmasa da, hızınızı artırmak için antrenman yapabilirsiniz.

 

Hızlı kasılan, yavaş kasılan

Hızlı koşma yeteneğinizi etkileyen en önemli faktörlerden biri, kaslarınızın nasıl çalıştığı da dahil olmak üzere vücudunuzun yapısıdır.

İnsan vücudunda birlikte çalışarak farklı yönlerde ve çeşitli hızlarda hareket etmenizi sağlayan 600'den fazla kas vardır. Bu kaslar lif gruplarından oluşur. İki ana tip vardır: hızlı kasılan ve yavaş kasılan.

Kaslar bu lif türlerinin farklı karışımlarına sahiptir. Örneğin, baldırı iki kas oluşturur: Biri ağırlıklı olarak hızlı kasılan kaslardır- bu, sprint ve zıplama için kullanılan gastroknemiustur. Diğeri ise çoğunlukla yavaş kasılan kaslardır- soleus, yürüme ve jogging için kullanılır.

Hızlı kasılan kas lifleri daha büyüktür ve vücudunuzun hızlı hareket etmesine ve önemli bir güç üretmesine yardımcı olur. Sprinterler çok sayıda hızlı kasılan kas lifine sahip olma eğilimindedir. Bununla birlikte, bu kas lifi türü de çabuk yorulur ve bu da en yüksek hızda ne kadar süre koşabileceğinizi nispeten kısa mesafelerle sınırlar.

Yavaş kasılan kas lifleri daha küçüktür ve daha düşük hızlarda, ancak daha fazla dayanıklılıkla koşmanıza yardımcı olur. Uzun mesafe koşucuları ve rekabetçi bisikletçiler bu kaslardan çok fazla bulundurma eğilimindedir.

Her bir kas lifi türünden (hızlı kasılan ve yavaş kasılan) ne kadarına sahip olduğunuz çoğunlukla genleriniz tarafından belirlenir, bu nedenle kas türleri söz konusu olduğunda doğuştan sahip olduklarınızla çalışmanız gerekir. Ancak egzersizler bu kasları çalıştırmaya yardımcı olabilir.

 

Beyniniz büyük bir rol oynar.

Fiziksel yetenek sadece kaslarla ilgili değildir. Beyniniz de önemli bir rol oynar.

İskelet kaslarınız beyniniz tarafından kontrol edilir- hareketleriniz hakkında düşünürsünüz ve sonra hareketleri gerçekleştirirsiniz. Örneğin, adımınızın ne kadar uzun olduğunu, kollarınızın nasıl hareket ettiğini, ayaklarınızın yere nasıl bastığını ve hatta nefes almak için kullandığınız teknikleri kontrol edebilirsiniz.

Vücudunuza en iyi koşu tekniklerini kullanmayı öğretebilirsiniz. Bu, vücudunuzun dik durması için doğru duruşu ve ayaklarınızın sizi yavaşlatabilecekleri çok önde değil de altınızda durması için ekonomik bir adım atmayı içerir.

Ayrıca tüm vücudunuzu kullanarak, kollarınızı bacaklarınıza karşı pompalayarak, parmak uçlarınızda koşarak ve her iki ayağınız yerden kalkıkken uçuş fazında geçirdiğiniz süreyi en üst düzeye çıkararak koşu formunuzu geliştirebilirsiniz. Doğru koşu tekniklerini kullanmak, kasların daha fazla güç oluşturmasına ve birlikte çalışmasına yardımcı olarak daha hızlı koşmanıza yardımcı olur.

Bir aktivite üzerinde ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar iyi olursunuz. Hızlı koşma beceriniz arttıkça, daha da hızlı koşmak için kendinize meydan okuyun.

 

Daha hızlı koşmak için nasıl antrenman yapılır - efsaneleri yıkmak!

Arkadaşlarınızın hızınızı artırmanın yolları hakkında konuştuklarını duymuş veya internette daha hızlı koşmak için ipuçları aramış olabilirsiniz. Şimdi bu efsanelerden bazılarını yıkma zamanı.

 

Efsane 1: Daha hızlı olmak için antrenman yapabildiğiniz kadar hızlı koşmalısınız. Bu yanlış!

Daha hızlı olmak için koşabildiğiniz kadar hızlı koşmak zorunda değilsiniz ve aslında sprint yaptığınız aktiviteler arasında toparlanmak için kısa molalar vermek yardımcı olur.

 

Efsane 2: Daha hızlı olmak için ağır ağırlık kaldırmanız gerekir. Yanlış!

Fonksiyonel kuvvet antrenmanı, belirli hareketlerde daha iyi olmanıza yardımcı olan egzersizler yapmayı içerir. Bu egzersizlerde orta ağırlık ya da sadece kendi vücut ağırlığınızın direnci kullanılır. Plank, lunge, step-up veya jump squat yapmak harika örneklerdir. Bu aktiviteler koşu sırasında etkili olan kaslara odaklanır.

 

Efsane 3: Hızlı bir koşucu olmak için hayatınızın erken dönemlerinde koşu konusunda uzmanlaşmanız gerekir. Yanlış!

Hayatın erken dönemlerinde odaklanmak için tek bir aktivite seçmek, aslında hızlı bir koşucuya dönüşme yeteneğinizi sınırlayabilir. Çeşitli fiziksel aktiviteler yapmak, koşunuzu geliştiren yeni beceriler geliştirmenize yardımcı olabilir. Örneğin, futbolda kullanılan hareketler ve dayanıklılık, daha hızlı koşma becerisine dönüşebilir.

 

Efsane 4: Antrenman eğlenceli değildir. Yanlış!

Antrenman programları birçok şekil ve biçimde olabilir. Arkadaşlarınızla koşu oyunları oynayabilir, çeviklik merdiveni kullanarak hızlı ayak hareketleri üzerinde çalışabilir veya engelli parkurlar oluşturabilirsiniz. Antrenmanınızı motive etmek için biraz sağlıklı rekabet gibisi yoktur.

Önemli olan antrenman yaparken eğlenmek ve düzenli olarak koşu hızını artıran aktivitelere katılmaktır.

İster bir sonraki Usain Bolt olmak isteyin, ister sadece arkadaşınıza karşı bir yarış kazanmak isteyin, biraz genetik şans ve sıkı çalışmayla bunun mümkün olabileceğini unutmayın.

Bu yazı SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum