Başkan Obama Bilgisayarda Kod Yazmayı Öğrendi
Tüm ABD’ye ve dünyaya verdiği mesajda herkesin bilgisayarda kod yazmayı öğrenmesi gerektiğini belirten Obama, kendi sözünü kendi dinledi.

Geçen hafta özel bir düzenekle üç boyutlu portresi çıkartılan ilk ABD başkanı olan Barack Obama, bu hafta da boş durmamış ve bilgisayarda kod yazmayı öğrenmiş. Geçen sene yaptığı bir konuşmada tüm ABD halkına seslenen Obama, herkesin geleceğe hazırlanmak için bilgisayarlar ve akıllı cihazlar için kod yazmayı öğrenmesi grektiğini söylemişti.

Oyun oynamanın ötesine geçip, oyun ve uygulama yazmayı herkese öneren Obama, verdiği öğüdü kendisi tuttu. ABD çapında düzenlenen “Computer Science Education Week” (Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası) etkinlikleri çapında kendisi de bilgisayar başına oturdu. Code.org isimli organizasyonun başını çektiği etkinliklerde, herkesin kod ve program yazabileceği telkin ediliyor.

Obama da öncelikle ABD, sonra da dünya için ifade ettiği bilgisayar kodu öğrenme dileğini kendisi gerçekleştirdi. Yeni başlayanların bile kolayca deneyebileceği “Hour of Code” (Bir Saatte Kodlama) isimli programı denedi başkan Obama. Bu sayede ister öğrenci, çocuk veya yetişkin olsun, bir saatte yapılan egzersizler ve denemelerle, bilgisayarda program yazmanın çok basit mantığını kavrayabiliyor.

Siz de Hour of Code programını hemen şimdi Türkçe olarak deneyebilirsiniz, buraya tıklayıp siteye gitmeniz yeterli.

Oyun veya uygulama programlamak için işin temelini aldıktan sonra, Apple’ın yeni programlama dili Swift gibi bir yönde ilerleyebilirsiniz.


Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum