Kokpit Görüntüleri Eunice Fırtınası Sırasında Pilotun Uçağı İndirişini Gösteriyor
Kokpit Görüntüleri Eunice Fırtınası Sırasında Pilotun Uçağı İndirişini Gösteriyor

Eunice Fırtınası sırasında Birleşik Krallık'ta rekor kıran rüzgarlar görülürken, ticari havayolu pilotları, kaosta 400'e kadar yolcuyla dolu bir uçağı indirme gibi göz korkutucu bir görevle karşı karşıya kaldılar. Hatta bir adam, dünyanın en yoğun havalimanlarından biri olan Heathrow Havalimanı'ndaki çileyi neredeyse 200.000 izleyiciye aktardı ve her bir pilotun güçlü rüzgarlarla savaşıp her bir uçağın başarıyla indirildiği anlara yorum yaptı.

Bir pilot, 18 Şubat'ta devasa uçağı Heathrow'a güvenli bir şekilde inerken bir Boeing 777 uçuşunun kokpitinden bir görüntü yayınladı. Şiddetli rüzgarlarla karşı karşıya kalan Kaptan Khalifa Al-Thani, inişin son aşamalarına girerken yana doğru savrulmasına rağmen uçağı sabit tutmak için kontrol sütunuyla güreşti. Görüntülere linkten ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/reel/CaIC_3-DNd4/?utm_source=ig_embed&ig_rid=09181573-04f8-4db6-a95f-88ac807455eb

 

Rüzgar hızları saatte saatte 196 kilometreye ulaşan ve bölgedeki en hızlı rüzgar esintileri için yeni rekorlar kıran, ağaçların Birleşik Krallık'ın her yerinde düşmeye devam etmesiyle fırtına birden fazla can aldı.

Sonuç olarak, birçok uçak Heathrow ve diğer Birleşik Krallık havalimanlarına inişini iptal ederek çıkış noktalarına geri döndü, ancak bazı pilotlar rüzgarla karşı karşıya kaldı ve inmeyi başardı. Rüzgar kesmesi (kısa bir alanda rüzgar hızı veya yönündeki fark) ve kuvvetli yan rüzgarlar, ticari bir pilotun karşılaşabileceği en tehlikeli zorluklardan bazılarıdır maalesef.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/dramatic-cockpit-footage-shows-pilot-landing-airliner-during-storm-eunice/


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum