Balıkların bulunduğu bölgeyi algılayabilen su geçirmez drone
Drone’lar hobi olmanın sınırlarını çoktan aştı ve artık günlük yaşamamızda bize yardımcı cihazlar haline geldi. Özellikle taşımacılık sektöründe kendini gösterse de afet bölgelerine hızlıca ulaşabilmesi ve insanların ulaşamadığı bölgeleri keşfetmesiyle drone’lar artık hemen hemen her konuda imdadımıza koşuyor. Aguadrone isimli yeni drone ise çok daha kolay bir şekilde balık tutulmasını mümkün hale getiriyor.

Dünyanın balıkların olduğu yeri algılayabilen ilk drone’u olduğu söylenen Aguadrone, su geçirmez yapısıyla da öne çıkıyor. Öncelikle drone su üzerinde uçuş yaparak balıkların yerini sonar algılayıcı sayesinde belirliyor. Belirleme yapıldıktan sonra drone geri çağırılıyor ve GPS sistemi sayesinde balık tutan kişinin olduğu yere geri dönüyor. Daha sonrasında ise oltanın ipi ve yem cihaza takılarak drone’un balıkların olduğu bölgeye geri gönderilmesi sağlanıyor. Bu sayede balık tutmak için saatler harcanması gerekmiyor veya balıkçı teknesiyle benzin harcayarak masraf yapılmasının önüne geçiliyor. Alt kısmında yer alan HD kamera aracılığıyla her tarafı rahatça görüntüleyen drone, suyun37 metre altına kadar balıkları algılayabiliyor ve 98 metre uzaklıktaki kullanıcıya bilgileri aktarıyor. Cihazın yalnızca deniz veya gölde değil, akarsularda da balık tutmaya yardımcı olabileceği söyleniyor.

Kickstarter serüvenine yeni başlayan ve 150 bin dolar bağış toplamayı umut eden proje kapsamında söz konusu drone’lardan birine sahip olmak için en az 999 dolar bağış yapılması gerekiyor. Eğer proje beklenildiği gibi sonlanırsa drone’un kasım ayında kullanıcılarla buluşacağı ifade ediliyor.

 

Kaynak
http://www.log.com.tr/baliklarin-bulundugu-bolgeyi-algilayabilen-su-gecirmez-drone-video/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum