Bağırsak Mikropları, Sincapların Kış Uykusu Sırasında Güçlü Kalmasına Yardımcı Olur
Bağırsak Mikropları, Sincapların Kış Uykusu Sırasında Güçlü Kalmasına Yardımcı Olur

Mikroplar, nitrojeni sincapların kasları korumak için kullanabileceği bir amino aside dönüştürür.

Bağırsak mikropları, sincaplara kış uykusu sırasında güçlü kalmaları için yardım eder. 28 Ocak Science dergisinde yayınlanan bir rapora göre, mikroorganizmalar, kemirgenlerin kaslarını gergin tutmak için sincapların besinleri geri dönüştürmesine yardımcı oluyor gibi görünüyor.

Uyku sırasında, on üç çizgili yer sincaplarının bağırsak mikropları, fazla nitrojeni kas yapı taşlarına dönüştürerek bu canlıların kaslarını korumalarına yardımcı olur.

Bilim insanları, sincapların kış boyunca kaslarını nasıl koruduklarını anlamanın, kas erimesi hastalıkları olan insanlar için tedavi amaçlı ipuçları içerebileceğini belirtiyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde bir kış uykusu fizyoloğu olan çalışma ortak yazarı Hannah Carey, “Uzun yatak istirahatinden sonra, insanlar aşağı yukarı zıplamıyor veya dağlara tırmanmıyor. Ama bu sincapların uyanınca yapması gereken şey bu" diyor.

Hareketsizlik veya açlıktan kaynaklanan kas yıkımı, amino asitler adı verilen kas yapı taşlarında bulunan çok önemli bir element olan nitrojenden oluşan bileşikleri serbest bırakır. Çok fazla nitrojen toksik olabilir, bu nedenle vücut normalde fazlalığı üre adı verilen bir bileşikte idrar yoluyla ortadan kaldırır.

Önceki çalışmalar, kutup yer sincaplarının (Urocitellus parryii) bağırsak mikroplarının yardımı olmadan kasları korumak için nitrojeni kendi başlarına geri dönüştürebildiğini göstermişti. Yeni çalışmada, Carey ve meslektaşları, farklı bir kütleye sahip bir element formu olan bir izotop kullanarak on üç çizgili yer sincaplarının (Ictidomys tridecemlineatus) vücutlarında azotun nereye gittiğini izlediler. Kış uykusuna yatan sincaplarda, mikroplar tarafından işlenen nitrojen, iskelet kasında son buldu. Ancak bağırsakta yaşayan bakterileri temizlemek için antibiyotiklerle tedavi edilen hayvanlar, kaslara daha az nitrojen kattı, bu da mikropların olaydan sorumlu olduğunun bir kanıtı olarak karşımıza çıktı.

Bazı bağırsak mikropları üreden nitrojeni kurtarır ve amino asitler yapmak için kullanır. Bulgular, kış uykusuna yatan sincapların kasları korumak için bu amino asitleri kullanabileceğini gösteriyor.

Carey, yaratıkların güçlü kalmasına yardımcı olmak için mikropların ve sincapların bir araya geldiğini söylüyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum